válkaČeskoslovenskoobjevy

Před sto lety se narodil stíhací pilot Stanislav Zimprich

Před sto lety se narodil stíhací pilot Stanislav Zimprich
Zdroj: Vojenský historický archiv

Stanislav Zimprich je jedním z letců, kteří položili život ve válce proti nacistům. I on bojoval v řadách československých letců ve Velké Británii. 3. března to bude přesně sto let, co se narodil.

Tomáš Chalupa 2. března 2016

Stanislav Zimprich se narodil v Havlíčkově Brodu. Po absolvování obchodní akademie v Chrudimi jeho kroky směřovaly nejprve do Školy pro důstojníky v Prostějově a poté do Hranic, kde sídlila Vojenská akademie.

Sloužil u leteckého pluku 5. Když Československo kapitulovalo, musel přelétnout vojenská letadla naší armády do Německa. V květnu 1939 přešel přes hranice do Polska a následně se dostal až do Francie. Zde byl přijat do Cizinecké legie a odvelen do Afriky.

Po vypuknutí války se vrátil do Francie, kde školil budoucí vojenské piloty. Když Němci zaútočili na Francii, bojoval ve stíhací eskadře Grouppe de Chase 1/8. Létal na strojích Bloch-MB151 a MB-152. Ovšem Němci postupovali rychle a Franice byla brzy na lopatkách. Zimprich se skupinou dalších českých pilotů přeplul do britského Plymouthu.

Zimprich se po přeškolení stal příslušníkem slavné 310. československé stíhací perutě RAF. Zúčastnil se bitvy o Británii. 31. srpna roku 1940 mu bylo připsáno první vzdušné vítězství. Létal na slavných stíhačkách Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire. Za jeho vojenskou kariéru se mu podařilo sestřelit pět letadel, některé sestřely ale nejsou potvrzené. 12. dubna 1942 však měl kolizi při cvičném souboji s dalším českým pilotem Stanislavem Halamou. Jejich letouny se téměř čelně srazily a oba piloti zahynuli. Zimprich je pohřben na vojenském hřbitově Heanton v Punchardonu.

Další články

Zavří­t reklamu