válkaČeskoslovenskoobjevy

Před sto lety byly poprvé v boji nasazeny tanky – zbraň, která změnila běh dějin

Před sto lety byly poprvé v boji nasazeny tanky – zbraň, která změnila běh dějin
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

15. září roku 1916 se poprvé na bojišti objevila nová zbraň - tanky Mark I. Těžké, neobratné a s mnoha mechanickými poruchami, přesto se tito pancéřoví bojovníci valili na německé zákopy, aby předznamenali konec zákopového válčení.

Tomáš Chalupa 15. září 2016

K bojišti na Sommě se dostalo 15. září 1916 jen 32 ze 49 briských tanků. Zbytek zůstal stát kvůli poruchám. Němci byli přesto v naprostém šoku, když se na ně ocelová monstra valila. Jejich úspěch zdaleka nebyl úplný, ale psychologický efekt měl jejich útok velký. Němci poprvé viděli zbraň, proti které jejich kulomety a pušky byly zcela bezmocné. Trvalo jim ještě dva roky, než dokázali vyvinout vlastní tanky, ale to už válka spěla ke konci.

Je překvapivé, že v čele vývoje tanků nestála ve Velké Británii armáda, ale námořnictvo. Říkalo se jim pozemní lodě, protože dělníkům v továrně, kde se vyráběly, připomínaly ocelové nádrže na vodu. Ostatně dodnes se jedna část tanku jmenuje vana. Tanky Britové rozdělovali na ženské a mužské. Ženské měly ve výzbroji kulomety, zatímco mužské byly vyzbrojeny námořními šestipalcovými děly.

Tanky v bitvě na Sommě dokázaly působit velké ztráty nepřátelské pěchotě v Leuzském lese, ale zastavily je zákopy u Combles. Tanky je nedokázaly překonat, některé se nedokázaly zorientovat, další jednoduše spadly do zákopů. Tam se staly zranitelnými vůči palbě z děl. Z boje se nakonec vrátilo devět velmi těžce poškozených tanků.

Problém byl také s taktikou. I když se tanky dokázaly dostat skrze nepřátelské linie, jejich posádky nevěděly, jak se v takové situaci zachovat. Taktika ničivých průniků obrněných svazů v té době vůbec neexistovala, s tím se muselo počkat na Němce o třicet let později.

Britské tanky nedokázaly přinést rozhodující vítězství na Sommě ani v pozdějších bitvách, nicméně jejich nasazení znamenalo otevření nové epochy ve válečnictví a v konečném důsledku přispělo významně k porážce císařského Německa. To se kromě jiných problémů muselo snažit vyvinout a vyrábět vlastní tanky, stejně jako hledat cesty k porážce těch britských. Na to ale už vyčerpané Německo tehdy mělo pramálo sil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu