válkaČeskoslovenskoobjevy

Před slavnými obrazci Nazca tu byly ještě jiné, kdo je vytvořil a proč?

Před slavnými obrazci Nazca tu byly ještě jiné, kdo je vytvořil a proč?
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Obrazce na planině Nazca jsou fascinující petroglyfy, o jejichž smyslu se dodnes vedou spory. Aby toho nebylo málo, byly na tom samém místě objeveny ještě starší petroglyfy, které vytvořil někdo jiný.

Tomáš Chalupa 26. dubna 2018

Jde o velmi staré obrazce, které ale nejsou vidět ze satelitu. Jejich linie jsou téměř neznatelné, ale vědci mapovali oblast z dronů a objevili 50 nových obrazců. Nevytvořili je lidé z civilizace Nazca, protože ta v té době ještě neexistovala.

Johny Isla z peruánského ministerstva kultury a archeolog v jedné osobě vydal prohlášení, že nový nález je mimořádně důležitý. Mezi dříve objevenými petroglyfy Nazca a novými obrazci je ale rozdíl. „Většina obrazců znázorňuje válečníky. Jsou vidět jen z určité vzdálenosti, ale časem prakticky zcela zmizely,“ říká spoluobjevitel těchto obrazců archeolog Luis Jaime Castillo Butters. Na předchozích obrazcích byla většinou zvířata, ptáci a geometrické tvary, a nikoliv válečníci.

Obrazce byly vytvořeny lidmi z civilizace Paracas. Ta žila v oblasti v letech 800–100 před naším letopočtem. Až doposud byla tato civilizace známá svými podzemními šachtami, které sloužily jako hrobky. Mrtví do nich byli pohřbíváni bez hlav, které sloužily rituálním účelům a pak byly do hrobů dodatečně přidávány.

Petroglyfy Nazca byly vytvářeny kopáním do lehce zbarvené hlíny, a jsou proto viditelné dodnes. Naproti tomu petroglyfy Paracas vznikly v kamenném úpatí hor, takže byly za tu dobu téměř vymazány vlivem větru a podnebí. Proto jsou dnes prakticky neviditelné.

Na existenci těchto petrogylfů se přišlo náhodou. Hnutí Greenpeace na planinu umístilo několik varovných nápisů. Úřady měly za to, že Greenpeace instalací nápisů poškodilo známý obrazec ptáka, a najaly speciální tým, aby případné škody na petroglyfu odstranil. A právě tento tým odhalil svými drony existenci ještě starších petroglyfů.

Problém ochrany petroglyfů je obecně velmi složitý. Jak říká Butters, prezervační týmy nebojují se zloději, kteří v pytlích něco kradou, ale s armádami právníků, které si najali developeři i různé společnosti, které by rády v oblasti petroglyfů realizovaly své projekty. Jedna z cest, jak tyto petroglyfy chránit, je jejich co nejpřesnější dokumentace. A to je současně cesta, jak najít i nějaké další, jako se to stalo v tomto případě.

Nové obrazce si můžete prohlédnout na tomto odkaze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu