válkaČeskoslovenskoobjevy

Lunochod 1 byl první „pozdrav“ ze Země

Lunochod 1 byl první „pozdrav“ ze Země
Zdroj: Wikimedia Commons

Měsíc lákal lidstvo po věky věků, ovšem přiblížit se k věrnému souputníkovi naší planety a prozkoumat ho pěkně zblízka - na to si pozemšťané museli počkat až do 70. let 20. století. To na kráterovitý povrch Měsíce hladce dosedl sovětský měsíční rover Lunochod 1.

Marta Šindlauerová 16. července 2021

Lunochod 1 byl prvním na dálku řízeným robotem, který kdy přistál na povrchu Měsíce. Na jediný přirozený satelit Země jej dopravila raketa Luna 17 dne 10. listopadu 1970 z bajkonurského vesmírného střediska. 10. listopadu 1970 pak lunochod dosedl do Moře dešťů. Během prvních pěti dní najezdil 197 m (průměrná rychlost vozítka byla 0,8-2 km za hodinu), posílal na Zemi fotografie povrchu a prováděl analýzu měsíční půdy. Vozítko o váze 756 kg bylo vybaveno několika televizními kamerami, penetrometrem, rentgenovým teleskopem a detektorem kosmického záření. Plán byl, aby byl lunochod funkční tři pozemské měsíce. Nakonec vydržel měsíců deset, čímž se stal nejdéle fungujícím vesmírným robotem po následujících 30 let.

Thumbnail # Kennedy oznámil, že Američané poletí na Měsíc, když byli ve vesmíru jen 15 minut
Mohlo by Vás zajímat:

Kennedy oznámil, že Američané poletí na Měsíc, když byli ve vesmíru jen 15 minut

Kontakt se Zemí byl přerušen 14. září 1971. Možná by fungoval i déle, kdyby se neporouchala jedna z nenápadných, ale důležitých součástek. Za dobu své funkčnosti odeslal lunochod 20 000 fotografií, odebral 500 vzorků, prozkoumal plochu 80 000 čtverečních metrů a „ušel“ 10,5 kilometrů. S takovým úspěchem nikdo nepočítal. Jen si to srovnejte: Mars Opportunity, dosednuvší na Měsíc v roce 2004, zvládnul vzdálenost 11 km až za 6 let.

I když už je Lunochod 1 dávno nefunkční, jeho služby vědci přesto využívají. Třeba jako orientační bod nebo jako zdroj odrážení laserových paprsků. Poprvé jej vědci takto využili až v roce 2010 a velmi se podivili, že nebyly zrcadlové panely poškozeny. Obvykle jsou totiž nesmírně náchylné i k třeba jen velmi nepatrnému poškození prachem.

Další články

Zavří­t reklamu