válkaČeskoslovenskoobjevy

Před mnoha miliony let pronásledoval zvířata v deštných pralesích Austrálie vražedný vačnatý lev

Před mnoha miliony let pronásledoval zvířata v deštných pralesích Austrálie vražedný vačnatý lev
Zdroj: iflscience.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Dlouhou dobu předtím, než se na Zemi objevili lidé, zhruba dvacet čtyři milionů let zpátky, žil v deštných pralesích Austrálie malý nebezpečný vačnatý lev. Vědci nedávno znovu detailně prozkoumali zkamenělé ostatky tohoto neobvyklého zvířete a s překvapením zjistili, že se jedná o zcela nový druh vačnatého lva.

Lenka Vovsová 28. dubna 2020

Kamenné fosilie tohoto zvířete byly objeveny již na konci osmdesátých let minulého tisíciletí v oblasti Riversleigh World Heritage v Queenslandu, avšak teprve donedávna byly mylně přiřazeny jinému druhu vačnatého lva, Priscileo roskellyae.

Vědci z University of New South Wales se rozhodli znovu přezkoumat tvar a strukturu zubů nalezených pozůstatků zvířete a také jeho dolní čelist a dospěli k závěru, že tyto pozůstatky patří zcela novému druhu vačnatého lva, jemuž dali jméno Lekaneleo roskellyae, přezdívaný Leo. Odborný článek o tomto objevu byl zveřejněn v časopise Journal of Vertebrate Paleontology.

„Poté, co se se nám v oblasti Riversleigh podařilo najít více lepších vzorků, uvědomili jsme si, že jsme je napoprvé nezařadili správně. Jedná se zde o nový druh vačnatce, se kterým jsme se nikdy předtím nesetkali. V rodokmenu vačnatých lvů jde o úplně novou větev,“ sdělil CNN autor studie Michael Archer, profesor přírodních věd z University of New South Wales.

I přes své jméno však vačnatý lev není nijak spjat se lvy. Ve skutečnosti tento zvířecí druh nemá na Zemi žádné přeživší příbuzné a je poměrně složité si představit, jak se asi choval. Lze u něj však vysledovat jisté charakteristické znaky, které vědcům pomáhají udělat si představu o tom, jak asi tento vačnatý lev v masivním ekosystému pravěkého deštného pralesa Austrálie žil.

„Vačnatí lvi byli v Austrálii nebezpečnými masožravci po dobu více jak třicet milionů let,“ řekl Archer ABC News.

Tato zvířata byla vyzbrojena ostrými zuby, které vědci přirovnávají doslova k malým štípačkám. Přestože vačnatý lev nebyl větší než domácí kočka, vědci ho považují za záludného a nelítostného predátora malých zvířat typických pro období oligocénu a miocénu. Podle všeho vačnatý lev žil ve větvích stromů a lovil malé savce, hady a plazy.

„Měli mimořádný, protáhlý, ostrý premolár (třenový zub). Setkáváme se zde s naprosto výjimečnou adaptací a evolucí, jaká se u masožravého savce doposud vyvinula. Jeho zuby dokázaly ostře krájet i kosti,“ sdělil Archer ABC News.

Typickými oblastmi výskytu vačnatců na planetě Zemi jsou Australasie a Amerika. Vačnatci jsou zvláštní skupinou savců, kterým se rodí nevyvinutá mláďata, která se dále vyvíjejí ještě v matčině vaku. Mezi nejznámější zástupce vačnatců patří klokani, wallaby a koaly.

Mezi vačnatce se řadí také tasmánský tygr, jediný člen rodiny Thylacinidae, jehož poslední žijící exemplář zahynul v roce 1936 v zoologické zahradě ve Washington DC.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu