válkaČeskoslovenskoobjevy

Před katarskou porodnicí stojí nejkontroverznější sousoší Blízkého východu

Před katarskou porodnicí stojí nejkontroverznější sousoší Blízkého východu
Zdroj: profimedia.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Anglický sochař Damien Hirst má velmi specifický styl a ze všeho nejraději prostřednictvím svých děl zobrazuje lidská těla. Jeho skulptury budí kontroverzní rozpaky i v Evropě, takže když se rozhodl své působení rozšířit na východ a konkrétně do Kataru - o rozruch měl postaráno.

Marta Šindlauerová 23. května 2021

Čtrnáct bronzových soch zobrazuje různé fáze vývoje lidského plodu: od početí až po narození. Hned první socha tedy ukazuje oplodnění vajíčka spermií, proces pokračuje vývojem plodu v děloze a poslední zachycuje anatomicky správně vyvinutého novorozence. Celé sousoší stojí před porodnicí Sidra Medical and Reseach Center v hlavním městě Kataru Dauhá.

Ačkoli se už v roce 2013 vědělo, jak přesně sochy vypadají, zůstaly stát před nemocnicí zakryté až do roku 2018. Výstavba porodnice se totiž neustále prodlužovala, a tak pod plachtami zůstávaly i skulptury, aby se na ně zbytečně neusazoval prach. Existuje ovšem i druhá verze příběhu: o kontroverznosti těchto soch se horlivě diskutovalo už právě v roce 2013 a o pět let později se jejich znovuodhalením chtělo pouze docílit opětovného vzrušení.

Thumbnail # 6 děsivých soch, které všechny uvádí do rozpaků
Mohlo by Vás zajímat:

6 děsivých soch, které všechny uvádí do rozpaků

Sám autor Damien Hirst prohlásil, že právě „Zázračná cesta“, jak je toto sousoší pojmenováno, je první sochou na celém Blízkém východě, která zobrazuje nahé lidské tělo. Kritiky o nevhodnosti takovéto skulptury s ohledem na její umístění se Hirst dočkal dost, paradoxně přicházely negativní ohlasy hlavně ze zahraničí. Samotný Katar je známý svými zákony značně limitujícími život žen, ve věci početí už ale tak nekompromisní není. Soch se například zastala předsedkyně katarských muzeí, která poznamenala, že o zázraku početí píše i Korán, a proto není nahé dítě ničím, co by bylo proti tamější kultuře nebo víře. Ostatně při odhalení právě z této části Koránu předčítal malý chlapec.

Jednotlivé sochy jsou 5 až 11 metrů vysoké (poslední skulptura narozeného jedince měří dokonce 14 metrů), dohromady váží přes 216 tun. Samotná nemocnice poblíž je obecně velmi bohatě umělecky vyzdobena, její prostory zdobí obrazy a sochy od celé řady mezinárodních umělců. Často mají takovou povahu, aby pacientům, kteří využívají služeb porodnice, dodávaly pocit klidu. I „Zázračná cesta“ je mezi turisty velmi populární a plácek před porodnicí je jedním z nejfotografovanějších míst v Dauhá.

Další články

Zavří­t reklamu