Zděněk Škrlant a Václav Mottl na své vítězné kanoi v Berlíně

Zděněk Škrlant a Václav Mottl na své vítězné kanoi v Berlíně | zdroj: olympic.cz


Před dvaceti lety zemřel zlatý olympijský kanoista z Berlína Zdeněk Škrland

TÉMATA: sport | československo

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 03. 2016 | 11:00

Zdeněk Škrland společně s Václavem Mottlem triumfovali na olympiádě v Berlíně v roce 1936. Kluci, kteří ke kanoistice přičichli jako trampové, zkazili hry samotnému Adolfu Hitlerovi.

Škrland patřil celá třicátá léta do absolutní kanoistické špičky. Jeho specializací byla kánoe dvojic na 10 kilometrů. Už v roce 1934 skončil třetí společně s Karlem Koníčkem na Mistrovství Evropy v Kodani. O rok později se jeho parťákem stal právě Václav Mottl a dvojici se začalo velmi dařit. Sbírali další úspěchy jak na domácích, tak na světových závodech. Vrcholem jejich kariéry pak byla olympiáda v Berlíně v roce 1936, kam byla kanoistika jako olympijský sport zařazena vůbec poprvé. A Adolf Hitler byl přesvědčen, že i v této sportovní disciplíně ukáže germánská rasa zbytku světa záda. Jeho plány mu ale Škrland a Mottl zhatili.

Na desetikilometrovou trať vyrazili velice ostře a prakticky hned od počátku byli ve vedení. Nikdo nevěřil, že své extrémní tempo šedesáti rázů za minutu mohou vydržet, ovšem českoslovenští kanoisté se svým soupeřům stále vzdalovali. Nakonec s přehledem zvítězili. Druzí Rakušané za nimi skončili o více než tři minuty. Závod byl tak rychlý, že jej nestihla ani československá olympijská výprava, která ihned vyrazila na kanál u Grünau, kde se regata konala, aby úspěch svých členů oslavila. Třicet tisíc diváků tleskalo neuvěřitelnému výkonu československých kanoistů. Němci byli v šoku ještě při předávání medailí vítězům, průběhu jízdy prostě nemohli uvěřit. 

Na triumf v Berlíně však už nebylo jak navázat. Vypukla druhá světová válka a tím pro oba vítěze kanoistika skončila. Zdeněk Škrland zemřel před dvaceti lety 6. března 1996. Dnes by mu bylo 102 let. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 03. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu