Zemětřesení v Nepálu si vybralo krutou daň: tisíce zmařených lidských životů a mnoho zničených domů a vzácných památek.

Zemětřesení v Nepálu si vybralo krutou daň: tisíce zmařených lidských životů a mnoho zničených domů a vzácných památek. | zdroj: Alamy/Barcroft


Před a po: zemětřesení proměnilo historické poklady Nepálu v hromady trosek

TÉMATA: nepál | zemětřesení

user-avatar

Irena Gruberová

29. 04. 2015 | 12:15

Zemětřesení o síle 7,9 stupně, které nedávno zasáhlo Nepál, si už vyžádalo pět tisíc lidských životů a počet evidovaných obětí dál roste. Zničující ránu ovšem zasadilo také mnoha ikonickým historickým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, z nichž některé jsou staré více než 1 700 let. Škody jsou nenahraditelné.

Jednou z památek, zničených v samém srdci hlavního města Káthmándú, byla i devítipodlažní, 61,88 metrů vysoká věž Dharahara, připomínající maják, postavená v roce 1832 pro nepálskou královnu. Už jednou, během zemětřesení v roce 1934 se zřítila a musela být kompletně zrestaurována. Teď z ní zbyla jen základna a v jejích sutinách skončilo téměř 200 lidí.

Zemětřesení v Káthmándú zničilo i mnohé skvostné buddhistické chrámy (stúpy) a sochy Buddhů, postavené ve 12. až 18. století nepálskými panovníky. UNESCO se zatím snaží zjistit informace o celkovém rozsahu zkázy. „Už víme, že palácová náměstí v Káthmándú, Pátanu a Bhaktapuru byla vážně poškozena," řekl AFP Christian Manhart, zástupce UNESCO v Nepálu. „Několik chrámů se zřítilo. Dva chrámy v Pátanu jsou zcela srovnány se zemí a situace na palácovém náměstí v Káthmándú je ještě horší," dodal. Zatím je podle něj příliš brzy hovořit o rekonstrukci památek nebo o tom, kolik pomoci by UNESCO mohla poskytnout.

Fotky v naší fotogalerii ukazují, jak tato historická místa vypadala před zemětřesením a po něm. Demonstrují ničivou sílu přírody a pomíjivost lidské i hmotné existence.

user-avatar

Irena Gruberová

29. 04. 2015 | 12:15

Zavří­t reklamu