válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 80 lety Alžběta II. poprvé vystoupila v rádiu. V čase války dodala naději a povzbuzení

Před 80 lety Alžběta II. poprvé vystoupila v rádiu. V čase války dodala naději a povzbuzení
Zdroj: Profimedia

13. října 1940 přednesla čtrnáctiletá Alžběta II. svůj první rádiový projev. Slova naděje a povzbuzení směřovala dětem z Commonwealthu, které kvůli válečné situaci musely náhle opustit své domovy a blízké.

Simona Knotkova 20. června 2021

Budoucí královnu požádal o proslov premiér Winston Churchill. Dospívající panovnice byla podle něj tím pravým člověkem, který měl promluvit k mladé generaci a dodat jí duševní vzpruhu. Během 2. světové války byla spousta dětí i dospívajících odtržena od svých rodin a těžké časy přečkávala v bezpečí daleko od domova. Král Jiří VI. se zprvu zdráhal nechat Alžbětu mluvit v rádiovém vysílání, ale s výsledkem byl nakonec spokojen.

Thumbnail # Budoucí královna Alžběta za druhé světové války sloužila jako řidič a mechanik
Mohlo by Vás zajímat:

Budoucí královna Alžběta za druhé světové války sloužila jako řidič a mechanik

Alžbětě dělala společnost její mladší sestra Margaret, která na konci popřála všem posluchačům dobrou noc. V hlavní stati svého projevu Alžběta II. řekla:

„Tisíce z vás muselo opustit své domovy a být odděleno od svých otců a matek. Já a sestra Margaret Rose soucítíme s vámi, protože jsme samy poznaly, jaké to je být daleko od těch, které milujeme nejvíc. Myslíme na všechny, kteří nyní žijí v novém prostředí, a zároveň bychom rády poděkovaly milým lidem, kteří vás přivítali ve svých domech. My všechny děti neustále vzpomínáme na své kamarády a příbuzné, kteří odešli do zámoří, nacestovali tisíce mil, aby našli válečný domov a laskavé přijetí v Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu, Jihoafrické republice a Spojených státech. Náš otec a matka nám často vyprávěli o koutech světa, které navštívili na svých cestách. O těchto zemích toho se sestrou proto víme celkem dost a není pro nás těžké představit si život, jaký tam vedete, všechny ty památky, které vídáte, a dobrodružství, která tam musíte zažívat. Jsem si ale jistá, že stejně tak často myslíte na starou zemi. Vím, že na nás nezapomenete, a protože ani my nezapomínáme na vás, chci vám jménem všech dětí z domova poslat naši lásku a přání všeho nejlepšího.

Ještě než skončím, chci vám popravdě říct, že my děti doma jsme plné veselosti a odvahy. Snažíme se dělat všechno pro to, abychom pomohly našim statečným námořníkům, vojákům a letcům, a také se snažíme nést svůj vlastní podíl nebezpečí a smutku války. Každý z nás ví, že na konci bude všechno v pořádku; Bůh se o nás postará a dá nám vítězství a mír. Jakmile mír nastane, pamatujte, že to bude pak na nás, dětech dneška, udělat zítřejší svět lepším a šťastnějším místem.“ (Nezkrácenou verzi najdete na oficiálních stránkách královské rodiny.)

Thumbnail # Za odtažitost prince Charlese mohla prý výchova od prince Philipa a královny Alžběty
Mohlo by Vás zajímat:

Za odtažitost prince Charlese mohla prý výchova od prince Philipa a královny Alžběty

Na první řeč v éteru si královna vzpomněla při dubnovém projevu, kdy ke svému lidu promlouvala kvůli epidemii koronaviru. Zdůraznila, jak je nutné i tentokrát přinést oběť a na čas se vzdálit od svých nejbližších.

„Připomíná mi to můj úplně první rádiový projev v roce 1940. Společně se sestrou jsme z Windsoru promluvily k dětem, které byly evakuovány ze svých domovů a poslány do bezpečí. Dnes spousta z nás znovu zažívá bolestné odloučení od našich milovaných osob. Teď, stejně jako tehdy, ale v hloubi duši víme, že je to správná věc,“ mimo jiné pronesla.

Další články

Zavří­t reklamu