válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 74 tisíci lety vybuchla sopka, lidstvo málem vyhynulo

Před 74 tisíci lety vybuchla sopka, lidstvo málem vyhynulo
Zdroj: Wikimedia Commons

Za největší výbuch sopky v novodobých dějinách lidstva je považována erupce sopky Svatá Helena. Erupce vulkánu Toba v Indonésii, ke které došlo před 74 tisíci lety, byla 5000krát silnější než výbuch Svaté Heleny. Katastrofa zničila nejen všechny savce na planetě Zemi, ale také prapředky lidí.

Tomáš Chalupa 18. dubna 2021

Tuto spoušť vyvolala erupce vulkánu Toba. Za 2 miliony let největší a nejdůležitější geologická událost na Zemi. Živočich rodu Homo sapiens, tedy naši přímí předkové, se ocitli ve smrtelném ohrožení. Země se ochladila na celé dekády naprosto radikálním způsobem. Nebe bylo neustále pokryté oblačností, takže v severnějších oblastech nebylo možné přežít. Šanci na přežití měli jen ti, kteří žili v rovníkové Africe. Tam se stále držely přijatelné teploty. Všude jinde lidé hromadně umírali.

Jižní Asie se pokryla patnácticentimetrovou vrstvou popela, což mělo nedozírné následky pro místní faunu a flóru. Území přilehlé k Tobě, sahající na západ k Indii a na východ k Malajsii, bylo v okruhu až 1 000 kilometrů místy pokryto popelem do výšky až 9 metrů. Sopečné sklo bylo nalezeno 9000 km daleko. Dále bylo vyvrženo přibližně 6 000 milionů tun oxidu siřičitého, který se v oblacích proměnil na kyselinu siřičitou v množství přibližně 10 000 milionů tun, což způsobilo velmi silné kyselé deště po celé planetě, decimující vše živé.

V průběhu 14 tisíc let po erupci se navíc lidé začali šířit, ale nikoliv směrem do chladné Evropy, ale do Asie, na Blízký a Střední východ. Velmi dobře obstála zřejmě populace lidí v Indii. Zatím se přesně neví proč, ale zdá se, že její počty před i po erupci byly víceméně podobné. To jsou závěry z nové teorie, protože v předchozích teoriích se mluvilo o tom, že i indická populace byla silně zasažena a zdecimována. Vyplývá to z analýzy sedimentů a také z nálezů paleolitických nástrojů v Indii, které se datují do období před i po erupci.

Po erupci trvalo několik desítek let, než se podnebí zase vrátilo do normálu. Jenže ani toto období nevydrželo dlouho a bylo ukončeno další obrovskou erupcí, tentokrát vulkánu Oruanui na Novém Zélandu. Místo oteplení tak přišla skutečná doba ledová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu