Elizabeth Taylor je jednou z největších ikon filmového plátna.

Elizabeth Taylor je jednou z největších ikon filmového plátna. | zdroj: time.com


Před 70 lety vznikly ikonické fotky Elizabeth Taylor. Z šestnáctileté dívky udělaly ženu

TÉMATA: elizabeth taylor | film | herečky | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

3. 04. 2019 | 13:00

V roce 1948 měla za sebou šestnáctiletá Elizabeth Taylor už několik větších rolí. Do svého ateliéru si ji tehdy pozval slavný fotograf hvězd Philippe Halsman, který pro magazín LIFE připravoval hereččin profil. Focení bylo pro mladou umělkyni zlomové a napomohlo její proměně z dívky ve zralou ženu.

Do Halsmanova newyorského studia se Elizabeth Taylor dostavila v říjnu 1948. Na sobě měla šaty s hlubokým výstřihem, díky kterým dávala na odiv své přednosti. Jak se ale později nechal fotograf slyšet ve své autobiografii Halsman: Sight and Insight (1972), ve skutečnosti byla velmi ostýchavá a nechovala se jako hollywoodská hvězdička.

"Elizabeth byla v mém studiu tichá a stydlivá. Působila na mě dojmem obyčejné teenagerky s tím rozdílem, že byla neskutečně krásná," píše v knize.

Zvěčnil jí pomocí ručně sestavené kamery na negativ 4x5. Použil k tomu barevný i černobílý film, který Elizabeth ukázal ve dvou odlišných světlech. "Z technického hlediska pořídil dvě strany mé tváře. Jedna vypadala mladší, druhá byla dospělejší," popsala zážitek herečka ve své knize Elizabeth Takes Off: On Weight Gain, Weight Loss, Self-Image, and Self-Esteem (1988).

Fotograf se jí dle jejích slov nebál ani počastovat pokyny, které by v post Me Too éře asi už neprošly. "Máš prsa, tak je vystrč!" pobídl ji údajně.

Šaty herečka doplnila svými vlastními náušnicemi a náhrdelníkem s modrým přívěskem, který si vypůjčila od Halsmanovy manželky Yvonne.

A jak se Taylor vyznala ve svých pamětích, fotografická seance s Halsmanem nadobro proměnila její nazírání na vlastní tělo: "Po focení s Halsmanem jsem si začala uvědomovat své tělo. Byl prvním člověkem, který mě donutil pohlížet sama na sebe jako na ženu. Po této zkušenosti jsem se víc kontrolovala, jak vypadám na plátně. Chtěla jsem vypadat starší, tak jsem si začala stříhat vlasy. Od role dětské Amy v Malých ženách jsem v tom stejném roce přešla k vyzrálé romantické hrdince v Conspirator. V necelých sedmnácti letech jsem dospěla pro celou Ameriku."

LIFE se snímky mladé herečky vyšel 21. února 1949. O pár týdnů později se dvojice opět setkala v Hollywoodu. Taylor si zprvu ale nemohla vzpomenout, kdo Halsman je.

"Víc ranit mě už nemohla. Její slova ukázala, jak důležitá fotografie může být, a jak nedůležitý je její autor," uzavírá Halsman.

user-avatar

Simona Knotková

3. 04. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu