První snímek Země z vesmíru pořídila raketa V-2 ovšem už ve službách americké kosmonautiky

První snímek Země z vesmíru pořídila raketa V-2 ovšem už ve službách americké kosmonautiky | zdroj: dailymail.co.uk


Před 70 lety byl pořízen první snímek Země z vesmíru

TÉMATA: vesmír | rakety | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 11. 2016 | 09:00

V roce 1946 vzlétla do kosmu americká raketa s fotoaparátem, který pořídil vůbec první záběry Země z vesmíru. Za celým projektem stáli nacisté, ovšem ve službách Spojených států.

Spojené státy odpálily armádní raketu vycházející z nacistického modelu V-2 z kosmodromu ve White Sands 24. října 1946. Program řídil Hermann Oberth, jeden z nacistických raketových inženýrů, které po válce Američané získali na svou stranu a zaměstnali ve svém vývojovém programu. Známým jménem byl zejména Werner von Braun, ale i Oberth hrál v počátcích konstrukce raket významnou roli.

Raketa byla jen velmi málo upravená nacistická V-2. Na její špici bylo ocelové pouzdro, ve kterém byl fotoaparát se 35mm filmem. Raketa vystoupala rychlostí 150 km/s do výšky 104 kilometrů. Bylo to vůbec poprvé, co bylo zachyceno na fotce zakřivení Země. Teprve toto byl definitivní důkaz, že naše planeta je kulatá.

Když se zjistilo, že fotoaparát přežil pád rakety, všichni zůčastnění skákali radostí jako malé děti. Snímky vyvolaly velkou odezvu a znamenaly jeden z milníků v dobývání vesmíru. Na druhou stranu z hlediska technologie Amerika v tomto konkrétním případě měla jen malé zásluhy, všechno podstatné zkonstruovali a vymysleli nacisté. Američané jen dodali kameru.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 11. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu