válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 67 lety postihla jižní Čechy ničivá povodeň. Prahu zachránily Slapy

Před 67 lety postihla jižní Čechy ničivá povodeň. Prahu zachránily Slapy
Zdroj: Archiv F. Kofroně
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na začátku července roku 1954 způsobily letní přívalové deště v povodí řeky Vltavy ničivou povodeň. Prahu tehdy zachránila Slapská přehrada, která byla před dokončením a téměř prázdná.

Václav Pokorný 6. dubna 2021

Zatímco poslední roky Českou republiku sužuje nádměrné sucho, ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století se Češi potýkali s nebývalými povodněmi. Ta z roku 1954 přišla bleskově a letní přívalové deště na jihu Čech zaplavily větší část měst Strakonic a Písku. Praha se povodňové vlně a následným škodám vyhnula jen díky téměř prázdné Slapské přehradě.

Intenzivní deště začaly ve středu 7. července a pokračovaly i následující den, kdy už rozvodněná řeka Otava zalila ulice města Strakonic. Výška její hladiny se zastavila na 422 centimetrech. 9. července zasáhla povodňová vlna město Písek a měla katastrofální následky. Průtok vody byl zaznamenán v maximu 870 krychlových metrů za vteřinu a povodeň zaplavila 236 domácností (některé byty až do výše 180 cm); povodní bylo postiženo 542 osob. Utrpěly zejména ulice v Portyči (Čechova, Jablonského), Rybářská, Svatotrojická i části přilehlých ulic.

Voda sahala na Pražském předměstí téměř až k někdejšímu hostinci Na Štychu na konci třídy Národní svobody. Po ulicích se jezdilo na lodích a zvlášť postižení občané, děti a staří lidé byli odváženi a dočasně ubytováni ve školách, internátech a tělocvičnách.

Kronikář zaznamenal, že „staří lidé plakali a mnozí se i modlili“.

Dále po proudu Vltavy byla povodňová vlna zpomalena právě dokončovanou vodní nádrží Slapy, která zachytila asi 90 milionů m3 vody.

V Praze Vltava kulminovala 10. července a byl zde zaznamenám průtok 2920 m3/s, což odpovídalo 25leté vodě. Díky prázdné Slapské přehradě, která mohla pojmout obrovské množství vody, nedošlo v hlavním městě k vážnějším škodám. Většina lidí se od té doby začala mylně domnívat, že Vltavská kaskáda dokáže Prahu ochránit před jakoukoliv povodní. Povodeň ze srpna roku 2002 však všechny vyvedla z omylu. Průtok Vltavy 14. srpna 2002 dosáhl v Praze maxima – 5160m3/s a zatopeno bylo mnoho pražských čtvrtí včetně pražského metra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu