Pohřeb Antonína Zápotockého 18. 11. 1957 | zdroj: British Pathé


Před 60 lety zemřel Antonín Zápotocký, prezident, který okradl národ

TÉMATA: československo | prezidenti | pohřby

user-avatar

Václav Pokorný

13. 11. 2017 | 23:30

Dne 13. listopadu 1957 umírá na infarkt Antonín Zápotocký. Jeho život končí při výkonu prezidentské funkce. Tento v pořadí pátý československý prezident se do historie zapsal měnovou reformou, s níž znehodnotil veškeré úspory československých občanů.

Zápotocký je prezidentem od roku 1953 a v roce 1957 umírá. Pohřeb se koná 18. listopadu. Smuteční katafalk s otevřenou rakví je vystaven ve Španělském sále Pražského hradu. Smutečního průvodu se účastní tisíce lidí a přes Letnou a Václavské náměstí postupují do strašnického krematoria, kde jsou ostatky Zápotockého zpopelněny. Na rozdíl od Klementa Gottwalda není jeho tělo mumifikováno ani balzamováno. Po zpopelnění urnu s ostatky ukládají v Památníku osvobození na Vítkově.

K nejhorším rozhodnutím tohoto prezidenta patří měnová reforma z roku 1953.  Zápotocký ještě dva dny před jejím započetím veřejně popírá, že se něco takového připravuje. Dva dny nato, 1. června 1953, spouští měnovou reformu. Tímto krokem znehodnocuje v poměru 5:1 veškeré úspory obyvatelstva, které mají lidé uložené v národní bance. Pro ty, kteří šetří a mají peníze doma, platí poměr 50:1. Toto vyvolává odpor u obyvatelstva, který v Plzni dokonce přerůstá v povstání. K jeho potlačení Zápotocký povolává Československou armádu, Lidové milice a Pohraniční stráž. Následují pochybné hromadné politické soudní procesy.

A tak státní pohřeb tohoto komunistického prezidenta se jeví spíše jako vynucené než opravdové truchlení. Na tvářích lidí v dobovém dokumentu lze vypozorovat spíše přetvářku než opravdovost projevu.

 

 

user-avatar

Václav Pokorný

13. 11. 2017 | 23:30

Zavří­t reklamu