Na titulní stránce prvního čísla časopisu Bravo, které vyšlo 26. srpna 1956, byla tehdejší mega star Marylin Monroe.

Na titulní stránce prvního čísla časopisu Bravo, které vyšlo 26. srpna 1956, byla tehdejší mega star Marylin Monroe. | zdroj: bravo.de


Před 60 lety vyšlo první číslo časopisu Bravo. Podívejte se, jaké hvězdy ozdobily jeho obálku

TÉMATA: časopisy | žurnalistika | celebrity

user-avatar

blondie

25. 08. 2016 | 16:30

Před 60 lety, 26. srpna 1956, vyšlo první číslo německého časopisu pro mladé Bravo. Původně vycházelo v nákladu 64.000 kusů a do roku 1959 neslo podtitul "časopis pro film a televizi". Jeho fenomenální úspěch přišel až v šedesátých letech, kdy se časopis přeorientoval na populární hudbu.

V době nástupu rocku a masového šílenství okolo kapel typu Beatles to byla trefa do černého. Bravo navíc vždy vědělo, jak přijít s něčím novým  –  ať to byly plakáty hvězd v životní velikosti, autogramy a nálepky hvězd, barevné fotoromány či čtenářské ceny OTTO pro nejpopulárnější umělce. Beatles na plakátě časopisu BravoNejúspěšnějším tahem Brava bylo však bezpochyby angažování lékaře a psychoterapeuta Martina Goldsteina alias Dr. Jochena Sommera, který díky své anonymní poradenské rubrice získal pověst průkopníka sexuální osvěty v Německu. Ne všem se ale jeho otevřené odpovědi líbily. V roce 1972 byla dvě čísla časopisu dokonce úředně zabavena kvůli údajnému ohrožování mravní výchovy mládeže. Martin Goldstein alias Dr. Jochen Sommer, jenž léta vedl v Bravu sexuologickou rubriku.
Průkopnickou roli Bravo plnilo i na poli hudby, filmu a nových módních trendů. Mnoho hvězd a hvězdiček showbyznysu vděčí za svoji kariéru právě jemu.

Postupem času se rozšířilo za hranice Německa, nejprve v originální verzi a později i v jazykových mutacích. Obzvláště populární bylo svého času v bývalé NDR i dalších socialistických zemích, kde mělo jako zakázaná tiskovina vysokou cenu na černém trhu.  První československé "Bravíčko" se objevilo na stáncích 26. října 1991, poslední loni.

Prohlédněte si titulky některých německých i českých Bravíček.

user-avatar

blondie

25. 08. 2016 | 16:30

Zavří­t reklamu