Světová výstava EXPO 67 probíhala mezi 27. dubnem a 29. říjnem 1967 v kanadském Montrealu. Zúčastnilo se jí 62 zemí a navštívilo přes 50 milionů návštěvníků. Československý pavilon (na snímku) patřil k těm nejnavštěvovanějším.

Světová výstava EXPO 67 probíhala mezi 27. dubnem a 29. říjnem 1967 v kanadském Montrealu. Zúčastnilo se jí 62 zemí a navštívilo přes 50 milionů návštěvníků. Československý pavilon (na snímku) patřil k těm nejnavštěvovanějším. | zdroj: wikipedia commons


Před 50 lety zazářil československý pavilon na světové výstavě EXPO v Montrealu. Naše jídlo, umění a historie přilákaly miliony návštěvníků

TÉMATA: československo | expo | výstavy

user-avatar

Yvonne K.

25. 04. 2017 | 13:00

EXPO v Montrealu v roce 1967 bylo první světovou výstavou, které se Československo účastnilo po obrovském úspěchu na Expo 58, kde získalo Zlatou hvězdu za nejlepší pavilon a řadu dalších jednotlivých cen. Naše země tak stála před velkou výzvou – obhájit vavříny z Bruselu a zase vyhrát. Ačkoliv v Montrealu nebyla oficiálně vyhlášena soutěž mezi zeměmi, shodovali se návštěvníci i většina kanadského a amerického tisku, že československý pavilon byl nejlepší.

Snad žádná významná osobnost, která na EXPO tehdy zavítala, si nenechala náš pavilon ujít. “Neviděl Expo ten, kdo nenavštívil československý pavilon,” neslo se v kuloárech. Natěšení Kanaďané stáli až šestihodinové fronty, aby mohli na vlastní oči spatřit originál Mistra Theodorika, Věstonickou Venuši, Třebechovický betlém, kopii svatováclavské koruny, Trnkův Strom hraček nebo fascinující ukázky českého sklářství. Hitem číslo jedna byl pohyblivý dřevěný Třebechovický betlém.

Úspěch slavily také technické novinky, jako třeba interaktivní filmové představení Kinoautomat, které umožňovalo divákům prostřednictvím hlasování rozhodovat o průběhu filmového děje, nebo polyekran, což je technika promítání obrazů a filmů na více promítacích ploch současně. Technická novinka - diapolyekran Emila Radoka a Josefa Svobody

Táhla ovšem také i československá gastronomie, zájemci si ovšem museli místa u stolu rezervovat i několik dní dopředu, jak obrovský byl zájem o naše kulinářské speciality. Za dobu trvání výstavy českoslovenští kuchaři připravili úhrnem 233 552 porcí jídel, za které utržili více než dva miliony kanadských dolarů. Československý pavilon svou návštěvou poctila i bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová.

Československý pavilon byl pátým nejnavštěvovanějším, celkem ho navštívilo 8 milionů návštěvníků. Československo si tím udělalo velikou reklamu. O výstavě  natočil podle vlastního scénáře zajímavý dokument režisér Rudolf Krejčík. Herec Miroslav Horníček, který snímek doprovodil komentářem, si však v jeho závěru klade neodbytnou otázku, zda vysoká úroveň výstavy odpovídala skutečnému obrazu tehdejšího Československa. 

user-avatar

Yvonne K.

25. 04. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu