válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 50 lety zazářil československý pavilon na světové výstavě EXPO v Montrealu. Naše jídlo, umění a historie přilákaly miliony návštěvníků

Před 50 lety zazářil československý pavilon na světové výstavě EXPO v Montrealu.  Naše jídlo, umění a historie přilákaly miliony návštěvníků
Zdroj: wikipedia commons

EXPO v Montrealu v roce 1967 bylo první světovou výstavou, které se Československo účastnilo po obrovském úspěchu na Expo 58, kde získalo Zlatou hvězdu za nejlepší pavilon a řadu dalších jednotlivých cen. Naše země tak stála před velkou výzvou – obhájit vavříny z Bruselu a zase vyhrát. Ačkoliv v Montrealu nebyla oficiálně vyhlášena soutěž mezi zeměmi, shodovali se návštěvníci i většina kanadského a amerického tisku, že československý pavilon byl nejlepší.

Yvonne Pokorná 25. dubna 2017

Snad žádná významná osobnost, která na EXPO tehdy zavítala, si nenechala náš pavilon ujít. “Neviděl Expo ten, kdo nenavštívil československý pavilon,” neslo se v kuloárech. Natěšení Kanaďané stáli až šestihodinové fronty, aby mohli na vlastní oči spatřit originál Mistra Theodorika, Věstonickou Venuši, Třebechovický betlém, kopii svatováclavské koruny, Trnkův Strom hraček nebo fascinující ukázky českého sklářství.

Hitem číslo jedna byl pohyblivý dřevěný Třebechovický betlém.

Hitem číslo jedna byl pohyblivý dřevěný Třebechovický betlém.

Úspěch slavily také technické novinky, jako třeba interaktivní filmové představení Kinoautomat, které umožňovalo divákům prostřednictvím hlasování rozhodovat o průběhu filmového děje, nebo polyekran, což je technika promítání obrazů a filmů na více promítacích ploch současně.

Technická novinka - diapolyekran Emila Radoka a Josefa Svobody

Technická novinka – diapolyekran Emila Radoka a Josefa Svobody

Táhla ovšem také i československá gastronomie, zájemci si ovšem museli místa u stolu rezervovat i několik dní dopředu, jak obrovský byl zájem o naše kulinářské speciality. Za dobu trvání výstavy českoslovenští kuchaři připravili úhrnem 233 552 porcí jídel, za které utržili více než dva miliony kanadských dolarů.

Československý pavilon svou návštěvou poctila i bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová.

Československý pavilon svou návštěvou poctila i bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová.

Československý pavilon byl pátým nejnavštěvovanějším, celkem ho navštívilo 8 milionů návštěvníků. Československo si tím udělalo velikou reklamu. O výstavě natočil podle vlastního scénáře zajímavý dokument režisér Rudolf Krejčík. Herec Miroslav Horníček, který snímek doprovodil komentářem, si však v jeho závěru klade neodbytnou otázku, zda vysoká úroveň výstavy odpovídala skutečnému obrazu tehdejšího Československa.

https://www.youtube.com/watch?v=3hhrk_uGzFs

Související články

Další články

Zavří­t reklamu