válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 50 lety se začalo v Československu plošně očkovat proti spalničkám

Před 50 lety se začalo v Československu plošně očkovat proti spalničkám
Zdroj: newsbeezer.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Povinné očkování proti spalničkám bylo v Československu zavedeno 1. září 1969. Očkováno bylo tehdy celkem 140 tisíc dětí ve věku od 11 měsíců do 3 let. Před tímto datem nemoc postihla ročně desetitisíce dětí, z nichž některé zemřely.

Václav Pokorný 2. září 2019

Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, které je stále rozšířené po celém světě a jež ve vážných případech končí i smrtelně. Nemoc se projevuje vysokou horečkou a narudlou vyrážkou, která se šíří po celém těle a trvá zhruba devět dní.

Spalničky se běžně vyskytovaly také na českém území a rovněž vedly k úmrtím. Podle statistik Státního zdravotního ústavu například v roce 1966 bylo u nás 89 712 případů onemocnění a ještě v roce 1971 u nás došlo k 20 úmrtím v důsledku spalniček.

Před zavedením plošného očkování se v České republice vyskytovaly ročně tisíce až desetitisíce případů této nemoci. Například v roce 1930 pak podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo na spalničky 294 osob, z toho 102 dětí mladších jednoho roku a 162 dětí ve věku 1 až 4 roků.

Proti spalničkám se v Československu začalo očkovat v roce 1969 a výskyt nemoci o pár let později klesl na nulu. Ale už v 80. letech se objevily předpovědi selhání takzvané kolektivní imunity proti spalničkám.

V České republice epidemie spalniček propukla v roce 1990, onemocnělo při ní 2420 osob a nejvíce postiženými byly tehdy osoby narozené v letech 1971–1975, které buď nebyly očkované vůbec nebo byly očkovány jednou dávkou vakcíny při mimořádné imunizaci žáků prvních (1975–1978) a osmých (1979–1980) tříd.

Podle statistiky Českého ministerstva zdravotnictví od začátku letošního roku spalničkami onemocnělo již 585 lidí, přičemž loni jich bylo 203 za celý rok. Kvůli tomuto nárůstu počtu nemocných zrušila Světová zdravotnická organizace (WHO) České republice status země bez spalniček.

Enormní zvyšování nemocnosti spalničkami je zaznamenáváno nejen v Evropě, ale i celosvětově (za první polovinu roku 2019 je v Evropském regionu WHO nahlášeno přes 90 tisíc případů onemocnění a 37 úmrtí, na celém světě téměř 365 tisíc onemocnění a přes 100 tisíc úmrtí). Jako příčina se nejčastěji uvádí nízká proočkovanost a takzvané vyvanutí imunity.

O tom, že spalničky nejsou opravdu žádným banálním onemocněním, upozornil ve Zdravotnickém deníku také doc. Rastislav Maďar, přednosta Ústavu epidemiologie a veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity a prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny: „Spalničky mohou vést k velmi závažným komplikacím a bohužel nelze předpokládat, že úmrtí na spalničky už u nás nemůže nastat. Na toto onemocnění se v současnosti umírá nejen v rozvojových zemích, ale také v bohaté Evropě.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu