válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 51 lety se uskutečnilo tajné setkání Elvise s Nixonem. Muzikant měl na prezidenta velmi specifický požadavek

Před 51 lety se uskutečnilo tajné setkání Elvise s Nixonem. Muzikant měl na prezidenta velmi specifický požadavek
Zdroj: Profimedia

21. prosince 1970 se v Oválné pracovně Bílého domu uskutečnilo neobvyklé setkání. Elvis Presley přišel pozdravit prezidenta Richarda Nixona. Z dobré vůle to ale nebylo, legendární hudebník chtěl po státníkovi jednu specifickou věc.

Simona Knotkova 12. června 2021

Na Vánoce roku 1970 si Elvis nadělil bohatou nadílku v podobě třiceti dvou pistolí a deseti Mercedes-Benzů. Otec Vernon a Elvisova manžela Priscilla pro to neměli příliš pochopení, proto se naštvaný muzikant vypravil na osamělý výlet do Washingtonu. Po krátkém pobytu odletěl do Los Angeles, kde se sešel s asistentem Jerrym Schillingem. Svěřil se mu se svým ambiciózním plánem.

Thumbnail # V roce 1965 se The Beatles setkali s Elvisem. Brouci z nervozity ztratili řeč
Mohlo by Vás zajímat:

V roce 1965 se The Beatles setkali s Elvisem. Brouci z nervozity ztratili řeč

O Elvisovi bylo známo, že trpěl úchylkou na policejní odznaky. Jeden v jeho sbírce stále chyběl – odznak protidrogové agentury Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs. „Drogový odznak pro něho představoval nejvyšší moc. Věřil, že díky němu bude moci legálně vstoupit do jakékoliv země s neomezeným počtem drog a zbraní,“ vysvětluje Priscilla Presley v knize Elvis and Me.

Když byl ve Washingtonu, tak ho napadlo, že by ho mohl získat od samotného prezidenta. Nixonovi napsal dopis, ve kterém mu přislíbil, že zemi bude k dispozici kdykoliv bude třeba, ale jediné, co za to výměnou chtěl, byl vysněný odznak. „Budu zde do té doby, dokud toto pověření federálního agenta nezískám,“ stojí na konci listu. Se Schillingem se z Los Angeles vypravil zpátky do amerického hlavního města a pod jménem Jon Burrows se ubytoval v hotelu. Sám se vypravil do ústředí Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs, ale tam mu odznak odmítli vydat.

Mezitím se jeho dopis dostal do Bílého domu. Nixon by se jím možná ani nezabýval, ale dostal se do rukou jeho asistenta Egila Krogha, který byl shodou okolností Elvisovým fanouškem. Na jeho přímluvy prezident ke schůzce svolil.

Thumbnail # Všichni zírali s otevřenými ústy. O Vánocích ’67 vyjel Elvis do ulic a zazpíval sousedům koledy
Mohlo by Vás zajímat:

Všichni zírali s otevřenými ústy. O Vánocích ’67 vyjel Elvis do ulic a zazpíval sousedům koledy

Jako dar pro státníka si s sebou Elvis vzal Colt .45, který mu však byl agenty tajné služby zabaven. Po příchodu do Oválné pracovny byl zprvu ohromený, ale nakonec se uvolnil. Oba muži se nechali vyfotit, jak si podávají ruce, a následně mezi nimi započala krátká konverzace. „Presley naznačil, že si myslí, že The Beatles podporovali protiamerického ducha. Prezident poté naznačil, že ti, kdo užívají drogy, také stojí v čele protiamerického protestu. ‚Jsem na vaší straně,‘ řekl mu Elvis a dodal, že se zabýval drogovou kulturou a komunistickým vymýváním mozků,“ vzpomíná Krogh.

Nixonovi neopomněl ukázat svou kolekci odznaků. Poté požádal o kousek z Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs. „Můžeme mu ho dát?“ zeptal se Nixon Krogha. Na jeho kývnutí nařídil, aby ho hudebníkovi zajistili. Elvis byl podle Krogha radostí bez sebe. „V překvapivém a spontánním gestu položil svou levou ruku kolem prezidenta a objal ho.“

Ke konci setkání se Elvisovi podařila Nixona přemluvit, aby pozdravil taky Schillinga a bodyguarda Sonnyho Westa. Ani tito muži neodešli s prázdnou a od politika dostali manžetové knoflíčky. „Pane prezidente, mají i manželky,“ dobíral si ho rozjařený Presley. K výslužce jim byly proto ještě přidány ženské brože.

Thumbnail # Podívejte se, jak lidé reagovali na smrt Elvise Presleyho
Mohlo by Vás zajímat:

Podívejte se, jak lidé reagovali na smrt Elvise Presleyho

O utajeném setkání se svět dozvěděl o rok později, ale teprve v roce 1988 vyplavaly na povrch fotografie, které se některým lidem jevily jako fotomontáž. „Byly to silné snímky, které vyvolaly šok. Vůdce západního světa a rokenrolový král na jednom místě, navzájem si užívající přítomnost toho druhého. A člověka napadá: Jak k tomu došlo?“ řekl o významném momentu Krogh.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu