válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 50 lety lidé poprvé uslyšeli jednu z nejúspěšnějších skladeb historie Stairway to Heaven. Reagovali znudeně

Před 50 lety lidé poprvé uslyšeli jednu z nejúspěšnějších skladeb historie Stairway to Heaven. Reagovali znudeně
Zdroj: Wikimedia Commons, Jim Summaria, CC BY-SA 3.0

Nikdy nevyšla jako singl, přesto je dnes jednou z nejúspěšnějších a nejhranějších skladeb všech dob. Letos je tomu 50 let, kdy svět poprvé uslyšel Stairway To Heaven od britské skupiny Led Zeppelin.

Simona Knotkova 9. března 2021

5. března 1971 se psala historie. Právě v tento den uslyšelo několik vyvolených posluchačů poprvé legendární skladbu Led Zeppelin Stairway To Heaven. Stalo se tak na koncertě v belfastské Ulster Hall. Zatímco návštěvníci čekali, až kapela zahraje některou ze známých skladeb, muzikanti jim představili osmiminutovou novinku z nadcházejícího bezejmenného alba (známého jednoduše jako Led Zeppelin IV). A jak už to tak často bývá s hraním úplně nových songů, reakce publika byla vcelku vlažná. Podle basisty Johna Paula Jonese byli fanoušci přímo „k pláči unudění“.

Thumbnail # Led Zeppelin dostali v Singapuru zákaz vystupovat. S dlouhými vlasy byli hrozbou pro společnost
Mohlo by Vás zajímat:

Led Zeppelin dostali v Singapuru zákaz vystupovat. S dlouhými vlasy byli hrozbou pro společnost

Odlišně na tento moment vzpomínal jeden ze samotných návštěvníků, Ir Paul Kennedy, kterému bylo v roce 1971 šestnáct let. Vystoupení Led Zeppelin bylo jeho prvním rockovým koncertem vůbec. Víc než jednotlivé písně vnímal atmosféru celé události, která mu bez nadsázky změnila život. „Slovy zkrátka nedokážu popsat, jaký dopad mělo na mě a další návštěvníky prvních patnáct minut. Všechno to pro mě změnilo. Stejně jako ostatní jsem nevěřícně stál tváří v tvář stěně čisté energie, syrového talentu a vášně. Tu noc jsem poznal rock,“ vzpomíná muž na oficiálních stránkách skupiny.

Vybavuje si přímo i okamžik, kdy byla publiku představena nová písnička: „Pamatuju si, jak pak Plant řekl: ‚Teď vám zahrajeme skladbu ze čtvrtého alba, snad se vám bude líbit.‘ Líbila se nám. Čas od času se s těmi lidmi potkávám, někteří byli mí staří kamarádi, jiné jsem do té doby neznal, a souhlasně přikyvujeme a usmíváme se, protože chápeme, že jsme tehdy měli štěstí zažít něco kouzelného a přelomového. Jen zřídka se to snažíme popisovat jiným, těm, kteří tam nebyli, protože něco takového se popsat nedá.“

Thumbnail # Led Zeppelin putují k soudu. Jejich legendární Stairway To Heaven je prý kopírkou jiné skladby
Mohlo by Vás zajímat:

Led Zeppelin putují k soudu. Jejich legendární Stairway To Heaven je prý kopírkou jiné skladby

Podobné vzpomínky má na koncert také Američan uváděný pod jménem Kent, který si v Severním Irsku odbýval námořní službu.

Ta hudba mě úplně odstřelila. Dodnes si pamatuju, jak jsem se cítil, když Plant poprvé zaječel v Immigrant Song a jak hlasitě jejich hudba zněla ze zesilovačů,“ uvedl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu