válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 400 lety zemřel William Shakespeare. Poslední rozbor jeho závěti ukázal nové překvapující skutečnosti

Před 400 lety zemřel William Shakespeare. Poslední rozbor jeho závěti ukázal nové překvapující skutečnosti
Zdroj: dailymail.co.uk

William Shakespeare jako lakomec, který své ženě odkazuje pouze "druhou nejlepší postel" - i tak anglického barda vykreslovala jeho poslední vůle. Nejnovější rentgenové zkoumání ale zanalyzovalo inkoust a zjistilo, že všechno bylo pravděpodobně úplně jinak.

Simona Knotkova 24. dubna 2016

Badatelé zjistili, že tři strany dokumentu jsou psány odlišnými inkousty. Rozdíly konkrétně vykazuje strana dvě, která skýtá i poznámku o druhé nejlepší posteli. Tento odkaz manželce Anne Hathawayové byl ze strany spisovatele roky považován jako projev velkého nevděku. Nové rozbory ale ukázaly, že se jednalo o později připsaná slova, nejspíše v době, kdy Shakespeare už umíral a v posledních momentech svého života ještě odkazoval některý svůj majetek.

„Napovídá to tomu, že se jednalo o vědomý, hluboce dojímavý odkaz pozůstalé manželce, který byl řádně promyšlen a není tak urážlivý, jak se zdá. Celý dokument je jinak velmi formální, ale podobné přípisy mají podle všeho hlubší význam pro své adresáty. Spisovatel nejspíš už delší dobu věděl, že umírá, a na poslední chvíli připsal některé osobní předměty pro rodinu,“ míní doktorka Hannah Crummeová.

Poslední vůle Williama Shakespearea

Poslední vůle Williama Shakespearea

Dodatečně byla do závěti připojena třeba i stříbrná mísa pro nejmladší dceru Judith. Restaurátoři také zjistili, že na celou závěť byly použito až pět jiných inkoustů. První verze byla podle nich napsána v březnu roku 1613. Tehdy prodal své podíly v divadle The Globe a koupil si sídlo Blackfriars Gatehouse, které chtěl následně pronajímat. Rodinu chtěl pro všechny náhlé případy tedy nejspíše zabezpečit. Přepis následoval v lednu 1616 s přidaným opatřením pro zasnoubenou Judith. Další dodatky včetně postele potom konečně připsal měsíc před svou smrtí, v březnu 1616.

Co ale přesně ona narychlo připsaná druhá nejlepší postel znamená? To podle Crummeové není stále jisté. „Podle jedné teorie se může jednat o manželské lože, protože nejlepší postel bývala vyhrazená pro hosty. Druhá teorie tvrdí, že se nejlepší postel hodila více pro dvojici, a tedy spíše pro vdanou dceru Susannu, která zdědila i většinu dalšího majetku.“

Anne po smrti Williama už nic dalšího nepřipadlo. Mohla ale nadále žít v jejich domě a dostávala také příjem z jeho pozemků.

Další články

Zavří­t reklamu