válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 41 lety zemřel John Lennon. Autor knihy o Beatles zavzpomínal na temný den, kdy celý svět smutnil

Před 41 lety zemřel John Lennon. Autor knihy o Beatles zavzpomínal na temný den, kdy celý svět smutnil
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Před 41 lety byl zastřelen John Lennon. Autor knihy "The Beatles in Canada: The Origins of Beatlemania" Piers Hemmingsen zavzpomínal, jak osudný den prožíval nejenom on, ale také další tisíce fanoušků.

Simona Knotkova 10. července 2021

„Byl to temný den. Celá zima 1980/1981 tím byla poznamenaná,“ začíná britsko-kanadský autor Piers Hemmingsen své vyprávění.

Thumbnail # Paul McCartney zavzpomínal na Lennona: „Jsem rád, že jsme se nakonec udobřili“
Mohlo by Vás zajímat:

Paul McCartney zavzpomínal na Lennona: „Jsem rád, že jsme se nakonec udobřili“

Bývalý člen legendární kapely The Beatles zrovna opouštěl nahrávací studio a vracel se do svého newyorského apartmánu, když ho před budovou zastřelil pětadvacetiletý Mark David Chapman. Důvod? Lennon byl podle něj pokrytec, který zpíval o míru a pokoře, a přitom sám žil v milionovém přepychu. A taky trochu touha po slávě. Když policie dorazila na místo činu, vraha našla pokojně sedět u mrtvoly, zatímco si četl výtisk Sallingerovy knihy „Kdo chytá v žitě“.

8. prosince 1980 je jeden z těch dnů, u kterého si mnoho lidí přesně pamatuje, co zrovna dělali v době, kdy se o události dozvěděli. Hemmingsen, který se v 80. letech živil jako počítačový programátor, není výjimkou. „Dozvěděl jsem se o tom ráno poté, když jsem si o půl sedmé zapnul televizi. Byl jsem v šoku,“ vzpomíná.

Thumbnail # První žena Johna Lennona v manželství strašně trpěla. Musela se skrývat, snášet nevěru a ponížení od Yoko Ono
Mohlo by Vás zajímat:

První žena Johna Lennona v manželství strašně trpěla. Musela se skrývat, snášet nevěru a ponížení od Yoko Ono

Zármutek nad tragickou smrtí populárního umělce spojil v předvánočním čase lidi z celého světa.

„Večer 10. prosince se na náměstí Nathan Phillips Square v Torontu konaly vigilie,“ pokračuje spisovatel. „Cítil jsem povinnost tam jít. Cítil jsem něco. Všichni něco cítili. Cítili jsme ztrátu. Venku muselo být deset až patnáct stupňů pod nulou, a nás tam bylo 35 tisíc. Bylo to tam narvané k prasknutí. Dorazili i muzikanti jako Ronnie Hawkins a Long John Baldry. O Lenonnovi říkali všechny ty úžasné věci, ale skutečná síla té události byla v našem spojení. Všichni jsme potřebovali někam jít a všichni jsme potřebovali podělit o své emoce.“

Thumbnail # Příběh za ikonickou fotkou: John Lennon se v triku bez rukávů cítil trapně
Mohlo by Vás zajímat:

Příběh za ikonickou fotkou: John Lennon se v triku bez rukávů cítil trapně

12. prosince držel celý svět minutu ticha za hudebníkovu oběť . Zareagovali také českoslovenští fanoušci, kteří na Malé Straně v Praze spontánně vytvořili Lennonovu zeď, která tam dodnes stojí. V newyorském Central Parku najdete zase památník Strawberry Fields.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu