Trosky zříceného jugoslávského dopravního letadla DC-9 | zdroj: YouTube


Před 40 lety došlo k nejtragičtější letecké nehodě v Čechách. Zemřelo při ní 79 lidí

TÉMATA: letecké nehody | československo | praha

user-avatar

Jan Kyzlink

30. 10. 2015 | 12:30

Předposlední říjnový den roku 1975 se pražská čtvrť Suchdol stala dějištěm nejhorší letecké nehody na českém území. Jugoslávské dopravní letadlo typu DC-9 společnosti Inex-Adria Aviopromet narazilo do Sedleckých skal a zřítilo se do zahrádkářské kolonie. Ze 115 československých pasažérů a pěti členů posádky nehodu nepřežilo 79 lidí. Nebýt včasného zásahu pražských záchranářů, počet obětí mohl být ještě vyšší.

Let z černohorského letoviska Tivat probíhal bez komplikací až k Praze, nad níž se držela hustá podzimní mlha. Kvůli špatné viditelnosti i tomu, že na ruzyňském letišti tehdy nefungoval přesný naváděcí systém, pilot předčasně zahájil přistávací manévr. Necelých devět kilometrů před prahem ranveje stroj DC-9 narazil do vrcholku Sedleckých skal, které u Suchdola vybíhají z údolí Vltavy. Štěstím bylo, že letoun dopadl do zahrádkářské kolonie, která v pošmourném říjnovém ránu zela prázdnotou, a nikoliv do nedaleké zástavby rodinných domků.

Následoval nejdramatičtější zásah v dějinách pražské záchranné služby, která se spolu s hasiči vyznamenala obdivuhodným manévry. Už za pět minut po nahlášení nehody dorazily na místo první tři sanitky s lékaři, za dalších deset minut tu bylo 40 sanitek a 35 minut po pádu letadla byli již všichni lidé, kteří přežili, odváženi do pražských nemocnic. Podle závěrečné zprávy z vyšetřování zemřelo 75 cestujících, vesměs Čechů, a čtyři členi posádky.

 Trosky zříceného dopravního letadla DC-9

Příčinu nehody zjišťovala zvláštní komise, její výsledky ale zůstaly utajeny. Na veřejnosti se spekulovalo o špatném technickém stavu letadla či o sklenkách alkoholu, které měly během letu putovat do pilotní kabiny. Černá skříňka vyšetřovatelům příliš nepomohla, protože nahrávání se zastavilo zhruba čtvrt hodiny před samotným pádem. Vyšetřovatelé tak podle ní mohli alespoň dojít k závěru, že pád nezpůsobil výbuch, požár na palubě či technická závada a střet s jiným předmětem. Nejpravděpodobnější příčinou se ale jeví nedodržení stanovené výšky letu v kombinaci se špatnou viditelností.

Zvláštní je, že se o tak závažné katastrofě nedochoval žádný autentický filmový materiál. Událost až o devět let později ztvárnili tvůrci televizního seriálu Sanitka.

 

user-avatar

Jan Kyzlink

30. 10. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu