válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 40 lety byl zavražděn britský poslanec Airey Neave, jeho vrahy dodnes nenašli

Před 40 lety byl zavražděn britský poslanec Airey Neave, jeho vrahy dodnes nenašli
Zdroj: theneweuropean.co.uk

30. března roku 1979 přesně ve 14.58 vycházel poslanec Airey Neave z Westminsterského paláce. Nasedl do svého Vauxhallu Cavalieru a ozvala se obrovská rána. Vozidlo explodovalo. Neave přišel o obě nohy a za čtyři hodiny zemřel. Jeho smrt je dodnes obestřena tajemstvím a pachatelé nebyli dosud odhaleni.

Tomáš Chalupa 30. března 2019

Zvuk výbuchu se rozléhal velmi daleko. Byl slyšet i na ministerstvu obrany, kde kdosi okamžitě vykřikl: „To byla bomba!“ A skutečně to tak bylo. K Neaveho vozidlu někdo připevnil magnetickou bombu.

Neave byl nejen poslanec, ale také hrdina z druhé světové války. Jako prvnímu zajatci se mu podařilo uprchnout z německého zajateckého tábora. Pracoval pro tajnou službu MI9, podílel se na Norimberském procesu, byl členem strany Toryů v britském parlamentu. Muselo se zjistit, proč byl takový člověk zavražděn a kdo to spáchal.

Za jeho smrtí stála málo známá teroristická organizace s názvem Národní osvobozenecká armáda, odštěpenecká skupina od v té době uvadající Irské republikánské armády. Nebyl zabit kvůli žádné ze zmíněných funkcí nebo profesí. Byl totiž také stínovým státním sekretářem Severního Irska, vystupujícím nesmiřitelně proti ulsterským teroristům. Pro teroristy byl Neave ideálním terčem. Byl známý, byl symbolem, ale neměl vůbec žádnou ochranku. Zabít ho bylo poměrně jednoduché.

Neave požadoval pozice v Severním Irsku, které jinak bylo považováno za politický hrob každého politika. Chtěl ale vítězit nad IRA a dalšími teroristy a využíval k tomu své letité vojenské a zpravodajské zkušenosti. Právě proto byl trnem v oku všem těmto skupinám.

Neave si uvědomoval nebezpečí, které mu od teroristů hrozí. „Pokud po mě půjdou, vím jediné, nikdy to nebude tváří v tvář. Na to nejsou dost vojáci, aby to zvládli,“ tvrdil Neave a měl pravdu. Teroristé vyslali do akce proti Neavovi své „čisté kůže“. Tak se říkalo členům, zpravidla těm novým, kteří neměli žádné policejní záznamy a nikdo je tudíž nepodezíral. Takového člověka bylo možné poslat do Londýna, aby tam vykonal krvavou práci.

Margaret Thatcherová byla tehdy z atentátu zdrcena a prohlásila, že viníci musí být dopadeni za každou cenu. Policie ve velké pátrací operaci zatýkala kde koho, stačilo prý, když mluvil irským přízvukem, a okamžitě byl podezřelý. Podezřelí byli zatýkáni a zase propouštěni, policii se nedařilo najít toho pravého muže. Stopa chladla a celou věc překryly jiné problémy. V Severním Irsku totiž došlo k sérii vražd a atentátů Irské republikánské socialistické strany, což byla politická odnož IRA. Šlo o mstu za Neaveho smrt. Zavražděn byl John Turnley, který měl blízko k IRA a na ulici ho brokovnicemi rozstříleli čtyři muži. Miriam Dalyová byla přepadena ve svém domě, svázána na rukou a nohou a zastřelena. Zabiti byli i Ronnie Bunting a Noel Lyttle, oba významné osobnosti mezi irskými republikány. Policejní vyšetřování probíhalo liknavě, dopadnout pachatele se většinou nepodařilo.

Nepodařilo se nikdy najít ani vrahy Neaveho. K zajímavým závěrům došel autor Neaveho biografie Paul Routledge, který po nich pátral na vlastní pěst. Ten tvrdí, že do akce proti Neavemu bylo posláno trojčlenné komando. Jeden byl vysokoškolský student, všem bylo do třiceti let. Do Anglie se dostali přes třetí zemi, podařilo se jim propašovat i výbušninu. O pohybu Neaveho v Londýně jim řekl místní sympatizant, který jej měl za úkol sledovat a zmapovat jeho zvyky. Po akci se všichni vrátili do Irska, kde žili normálním životem a nijak se dál nezapojovali do aktivit IRA. Bylo to nutné, protože jedině anonymní a obyčejný život jim zaručoval bezpečí. Dnes jsou to zřejmě sedmdesátiletí důchodci obklopení vnoučaty. Neaveho vražda nebyla nikdy objasněna a vrazi unikli trestu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu