válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 35 lety zahájil Sovětský svaz invazi do Afghánistánu, přišlo ho to draho

Před 35 lety zahájil Sovětský svaz invazi do Afghánistánu, přišlo ho to draho
Zdroj: englishrussia.com
+ 23 fotek+ 24 fotek

Měla to být lehká operace. V roce 1979 rozhodlo vedení Sovětského svazu, že je potřeba vojensky podpořit komunistickou vládu v Afghánistánu, která čelila rostoucímu odporu místního obyvatelstva.

Tomáš Chalupa 24. října 2016

Komunistická vláda premiéra Muhammada Tarákího byla u moci sotva rok, když předtím svrhla převratem krále Daúda. Jenže muslimské obyvatelstvo nemělo pro komunismus příliš pochopení, Tarákího vláda byla mimořádně nepopulární, navíc jí odmítly uznat světové velmoci vyjma socialistického tábora.

Islámské skupiny ovládly velkou část Afghánistánu a Sověti se rozhodli pro vojenskou intervenci. Měla být krátká a z vojenského hlediska bezproblémová, ale nakonec se z toho vyklubala vleklá válka s vysokými ztrátami a velmi spornými výsledky. Sověty stála nejenom velké množství lidských životů, ale i značné finanční prostředky. Těch se i díky pokračující ekonomické stagnaci a jaderným závodům se Spojenými státy zoufale nedostávalo.

Afghánistán se pro Sovětský svaz stal nejkrvavější a nejnákladnější zahraniční intervencí po druhé světové válce. Sovětské síly se nakonec ze země stáhly, poslední vojáci odešli v únoru 1989. V zemi zůstala celá jedna generace muslimských válečníků, které vyzbrojili Američané. Titíž bojovníci se pak stali ozbrojenou silou v hnutí Taliban, který potom Američané další dlouhé roky z Afghánistánu vyháněli. Ale to už je jiný příběh. Historie ukazuje, že Afghánistán je vojensky neobsaditelná země. S nepořízenou odtáhli nejprve Britové, po nich Sověti a nakonec i koalice vedená Spojenými státy. Dnes se Taliban v zemi opět rozmáhá a vláda v Kábulu je všechno možné, jen ne pevná. Bude nutná další intervence?

Další články

Zavří­t reklamu