Vesnici v zemi už nenajdete, ale na počátku 19. století měla kolem 300 obyvatel.

Vesnici v zemi už nenajdete, ale na počátku 19. století měla kolem 300 obyvatel. | zdroj: messagetoeagle.com


Před 200 lety se ve Švédsku objevily tajemné létající objekty. Nikdo to dosud neobjasnil

TÉMATA: ufo

user-avatar

Simona Knotková

30. 04. 2016 | 10:30

UFO? Nevysvětlitelný přírodní úkaz? Nebo snad jenom podvod? Létající koule, které se před více jak 200 lety objevily ve švédské vesnici Biskopsberga, dodnes vrtají hlavou vše záhadologům.

16. května 1808 se tehdejším obyvatelům vesničky Biskopsberga ve švédském kraji Östergötland nesmazatelně zapsal do paměti. Toho odpoledne bylo horké a bezmračné počasí. Slunce ale náhle ztmavlo a ze západu začalo přilétávat množství malých koulí. Byly tmavohnědé barvy, která se měnila v černou, když se blížily ke slunci. V jeho blízkosti také ztrácely rychlost, a jakmile se dostávaly přímo před něho, zase ji rychle nabíraly. Postupně pak mizely na východu. Ze západu se ale vynořovaly další a další koule a podle svědků jich byly snad miliony. Celý úkaz trval dvě hodiny.

Jedním z přihlížejících byl i tajemník švédské akademie věd K. G. Wettermark. Jeden z objektů dopadl na zem vedle něho, a tak měl možnost prohlédnout si ho zblízka. Koule podle něj připomínala bublinu, jen stěží se dala zahlédnout. Pořád měnila barvy, až stejně jako bublina úplně zmizela.

Černé koule měly být spatřeny i ve Švýcarsku.

Nebylo to nicméně poprvé, kdy bylo něco takového spatřeno. Už 7. srpna 1566 došlo k podobnému pozorování ve švýcarské Basileji. I zde oblohu na několik hodin pokrylo množství létajících černých koulí. Rozdílem ale bylo, že objekty narážely do sebe, červenaly, až úplně zanikaly.

Nejracionálnějším vysvětlením je, že se jednalo o dosud neznámý přírodní fenomén. Dokud se neobjeví i v naší době, těžko ale soudit, o co přesně se mohlo jednat. Některá tajemství nám zkrátka asi mají zůstat skryta.

témata

user-avatar

Simona Knotková

30. 04. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu