Její syn své plány už nestihl, snaží se mu je tedy plnit ona.

Její syn své plány už nestihl, snaží se mu je tedy plnit ona. | zdroj: odditycentral.com


Před 16 lety jí zemřel syn. Na jeho památku zasadila dodnes už miliony stromů

TÉMATA: čína | životní prostředí | neobyčejní lidé

user-avatar

Simona Knotková

10. 04. 2016 | 09:00

Yi Jiefeng přišla v roce 2000 kvůli autonehodě o svého jediného syna. Aby se nějak vyrovnala se ztrátou, rozhodla se pro realizaci jednoho z jeho přání a pustila se do zalesňování vyprahlé pouště Gobi ve Vnitřním Mongolsku.

"Už odmala měl rád přírodu. Velmi se zajímal o věci jako vítr, déšť, rostliny a zvířata," vzpomíná žena na zesnulého Yanga Ruizheho. Ještě za svého života se jí Yang svěřil se svými plány na zasazování stromků, které měly zabránit rozpínavosti pouště. Tři roky po jeho smrti Yi společně s manželem vybrala peníze ze synova pojištění a založila neziskovku Green Life. Začátky ale byly těžké.

Dezertifikace je velkým problémem Číny. Yi Jiefeng s manželem se ji snaží zvrátit.

Dvojice neměla žádné předchozí zkušenosti a v první sezóně všechny jejich stromky uhynuly kvůli suchu a silnému větru. Pro další rok si nechali poradit od odborníků a zkusili to znovu. To už se začalo dařit. A také vycházelo počasí. "Každý rok, když jsme zasadili stromy, začalo pršet. Skoro jako by nám ten déšť poslal syn. Díky tomu šance na jejich přežití zůstává až dodnes nad 85 %."

Jejich projekt se stále víc rozrůstal a už nebyl jenom malým gestem truchlící matky. "Na začátku jsem byla jenom matkou, která chtěla uskutečnit synův sen. Později jsem si ale začala uvědomovat, že Čína má skutečně vážný problém s dezertifikací. Pokud se situace bude ještě zhoršovat, jak může více jak 1,3 miliard obyvatel přežít? Teď tedy cítím spíše zodpovědnost," říká Yi.

Žena má dnes 66 let. Na důchod ale rozhodně nepomýšlí.

Když začaly docházet finanční zdroje, Green Life začali podporovat také další rodiče, kteří se museli vyrovnat se ztrátou svého dítěte. Manželé do sázení stromků dali už všechny své úspory a dokonce prodali dva domy. Yi kvůli vytíženosti skoro ani nespí. Přesto ale ničeho nelituje. "Každý na této planetě má své slabosti. Když je ale dáme dohromady, stane se z nich nakonec velká síla. Obzvláště životní prostředí potřebuje tuto sílu."

user-avatar

Simona Knotková

10. 04. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu