válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 15 lety poprvé vyjel žlutý autobus na trasu Praha – Brno

Před 15 lety poprvé vyjel žlutý autobus na trasu Praha – Brno
Zdroj: archiv
+ 5 fotek+ 6 fotek

Hotovou revoluci ve veřejné autobusové i vlakové dopravě v Česku způsobila společnost Student Agency, od jejíhož založení uplyne letos 23 let. Společnost, jejímž zakladatelem a majitelem je podnikatel Radim Jančura, je nyní jedním z nejvýznamnějších autobusových a vlakových dopravců v zemi.

Václav Pokorný 14. ledna 2019

Přesně před 15 lety, 5. ledna roku 2004, vyjel na lince Praha – Brno první žlutý autobus Student Agency. „Byli jsme tehdy v autobuse celkem čtyři – já jako stevardka, řidič a dva cestující“, říká k začátkům provozu žlutých autobusů Ivana Kašická, která se z první stevardky na palubě prvního autobusu Student Agency postupně stala ředitelkou celé autobusové dopravy.

Svou oblibu a dnes již širokou základnu klientů si firma získali nabídkou služeb v České republice dosud nevídaných. Kromě nabídky časopisů a denního tisku lze zdarma během jízdy sledovat film nebo poslouchat hudbu. Také je cestujícím k dispozici stevard či stevardka a v ceně jízdného je zahrnuta káva či jiné teplé nápoje.

Další novinkou byl vlastní online rezervační systém, který dnes slouží pro nákup jak autobusových tak vlakových jízdenek a doplňkových služeb. Společnost zavedla i nové typy placení jízdenek a rezervace míst, například otevřené nebo kreditové jízdenky, po jejichž předplacení lze konkrétní spoj rezervovat přes web nebo po SMS.

Před více než dvěma lety přešly autobusy pod marketingovou značku RegioJet, která stále nabízí komfortní spojení Prahy a Brna s třemi desítkami měst v České republice. Student Agency také provozuje některé vnitrostátní linky na Slovensku a v Německu. V současnosti je vlastnictví firmy 150 luxusních autobusů. Nejpočetnějším typem je španělský Irizar PB na podvozku Scania nebo Volvo, většinu ve výbavě Fun & Relax. Druhým nejpočetnějším typem je Beulas Aura.

Majitel společnost Radim Jančura se netají tím, že takřka veškeré vydělané peníze vrací zpět do podnikání. V současnosti nabízí i osobní vlakovou dopravu bez dotací a je velkým kritikem korupčního prostředí v Česku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu