válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 130 lety zasáhla Ameriku velká sněhová bouře. Tolik hromad sněhu u nás letos asi neuvidíte

Kalamita z roku 1888 patří mezi největší sněhové bouře v historii, ke kterým nad územím Spojených států došlo.

Sněžení začalo 12. března krátce po půlnoci a pokračovalo celý následující den a půlku dne dalšího. Sněhovou smršť doprovázela vichřice, která lámala větve a působila škody na budovách. Nejvíce sněhu, až 130 centimetrů, bylo naměřeno v částech Connecticutu a Massachusettsu. Také v New Yorku se obyvatelé brodili v závějích, které dosahovaly výšky až jednoho metru. Kalamita omezila na několik dní dopravu a měla negativní dopad na další aspekty každodenního života.

Jedním z problémů byl výpadek telegrafické sítě, který odřízl od zbytku světa Montreal a velkou část měst na severovýchodě, od Washingtonu, D.C. po Boston. Obyvatelé se v případě požáru ocitli bez požární pomoci. Dnes se uvádí, že oheň tehdy způsobil škody v hodnotě 25 milionů dolarů, čemuž by v dnešní ekonomice odpovídalo asi 680 milionů.

Sněhová pohroma se neobešla ani bez lidských životů a smrt v bouři našly více jak čtyři stovky lidi. Mezi nejznámější oběti patřil republikánský senátor Roscoe Conkling, který šel ve sněžné vánici domů ze své kanceláře. Po několika ujitých metrech se zhroutil a skončil se zápalem plic v nemocnici. Na něj o měsíc později zemřel.

Další ztráty byly hlášeny na moři, kde troskotaly lodi. Životem za to zaplatilo nejméně sto námořníků.

USA si neodechly ani poté, co sníh začal tát. S oblevou totiž přišel další problém – záplavy.

Zajímavostí je, že právě sněhová bouře a s ní spojený kolaps dopravy byl impulzem pro založení systému podzemní dráhy. První metro bylo slavnostně otevřeno o devět let později v Bostonu. Aby Newyorčané do budoucna předešli výpadkům telegrafické a telefonické komunikace, pustili se také do přestavby celé infrastruktury. Dráty byly od té doby v bezpečí pod zemí.

Fotografie sněhové spouště si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu