válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 100 lety se narodil nejvyšší muž světa. „Něžný obr“ Robert Wadlow měl přes 270 centimerů

Před 100 lety se narodil nejvyšší muž světa. „Něžný obr“ Robert Wadlow měl přes 270 centimerů
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

22. února 1918 se do rodiny Addie a Harolda Wadlow narodil chlapeček Robert. Se třemi kilogramy a padesáti jedna centimetry se nijak nevymykal novorozeneckému průměru. Už brzy si ale měla vzít slovo jeho hormonální porucha.

Simona Knotkova 26. března 2018

Když malý Robert slavil první narozeniny, měřil více jak jeden metr a vážil dvacet kilogramů. Běžně se takovými mírami může chlubit pětileté dítě. S metrem osmdesát v osmi letech už překonal výšku svého otce. A rostl stále dál. Abnormální růst se nezastavil ani v dospělosti. V době maturity byl Wadlow vysoký už dva a půl metru. Lékaři u něj později diagnostikovali hypertrofii hypofýzy, která způsobovala vysokou produkci růstového hormonu.

I přes všechny tělové anomálie se rodiče snažili, aby jejich syn žil jako ostatní děti. Posílali ho do klasické základní školy, kde měl svou speciální lavici. V kolektivu byl oblíbený a pro jeho milou a klidnou povahu se mu přezdívalo Něžný obr. Ve volném čase také rád hrával na kytaru a fotil, dokud mu to ruce ještě umožňovaly.

Výjimečná výška si bohužel vybrala daň na jeho zdraví. Kromě snížené imunity trpěl sníženým citem v nohách, což mu ztěžovalo chození. Robert však odmítal používat invalidní vozík a denně si na nohy nasazoval speciální šle.

Po dokončení školy se přidal k cirkusu bratří Ringlingů a objížděl zemi s jejich show. Návštěvníci si ho ihned zamilovali a udělali z něho celebritu. Ani jinak netrpěl nouzí o práci. V roce 1938 ho oslovila mezinárodní obuvnická společnost a nabídla mu spolupráci na promo turné. Muž si díky této příležitosti mohl také užívat neomezený příděl speciálních bot na své obří nohy.

Jak byl Robert Wadlow dlouhý na výšku, tak jeho život byl naopak proklatě krátký. Kvůli častému nošení šlí se mu na kotníku udělal puchýř, kterého si kvůli nízké citlivosti zavčas nevšiml. Pak už bylo pozdě. Z puchýře se v jeho těle vytvořila infekce, které krátce nato podlehl. Zemřel 15. července 1940 ve věku pouhých 22 let.

Během posledního měření měl 272 centimetrů a vážil skoro dva metráky. Jeho růstový hormon byl stále činný a nebýt brzké smrti, Wadlow by rostl ještě dál. V rodném městě Altonu dodnes najdete jeho bronzovou sochu v životní velikosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu