Stíhač Karel Kuttelwascher by se dožil sta let, sněmovna ho navrhuje na nejvyšší české vyznamenání

Stíhač Karel Kuttelwascher by se dožil sta let, sněmovna ho navrhuje na nejvyšší české vyznamenání | zdroj: aviatickapout.cz


Před 100 lety se narodil legendární stíhač Karel Kuttelwascher. Dostane letos Řád bílého lva?

TÉMATA: stíhači | československo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2016 | 14:00

Dvaadvacet německých letadel, právě tolik sestřelil nejúspěšnější československý stíhač Karel Kuttelwascher. Stát mu chce ke stému výročí jeho narození udělit nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva.

Karel Kuttelwascher se narodil v obci Svatý Kříž u Havlíčkova Brodu. V roce 1934 vstoupil do Československého letectva, prošel výcvikem v pilotní škole a byl přiřazen k 32. stíhací letce v Hradci Králové. Když bylo Československo okupováno Němci, uprchl jako mnoho jiných do Polska, odkud pokračoval do Francie.

Ve Francii byl napřed přijat jen do Cizinecké legie, ovšem s vypuknutím války se situace změnila a Čechoslováci byli přeškoleni na létání na francouzských armádních strojích. Kuttelwascher se stal pilotem letky GC III/3, používající letouny Morane-Saulnier MS.406 a později Dewoitine D.520.  

Kolika sestřelů dosáhl ve Francii, není jasné, archivy k tomu žádné informace neposkytují. Pravděpobobně sestřelil jeden letoun a dva poškodil. Kuttelwascher po porážce Francie nastoupil na loď a odjel do Velké Británie, kde nastoupil u 1. stíhací perutě. 

V Anglii prošel mnoha bojovými misemi, od stíhacích bojů v nad severní Francií, přes nálety na německé torpédoborce až po noční stíhací akce. Právě v nich si vydobyl největší vavříny. Například v noci 4. května 1942 zničil během jednoho letu tři německé bombardéry He-111. Byl jediným stíhačem v britském letectvu, kterému se něco takového podařilo.

V červnu 1943 byl převelen na půlroční misi do USA, po návratu byl přidělen ke 32. jednotce mechaniků. S bojovým létáním byl definitivně konec. Přesto je Kuttelwascher nejúspěšnějším československým stíhačem ve 2. světové válce. Sestřelil prokazatelně 18 nepřátelských letadel, někdy se uvádí dokonce 20 zničených strojů. Pokud by zůstal u aktivní letecké kariéry po celou válku, mohla být jeho čísla ještě daleko vyšší.  Pětkrát byl vyznamenán Československým válečným křížem, také obdržel britský Záslužný letecký kříž (Distinguished Flying Cross) a francouzský Válečný kříž – Croix de guerre.

Po válce se vrátil do Československa, ale po únorovém nástupu komunistů k moci emigroval zpět do Velké Británie. Zde létal jako civilní pilot u British European Airways. Zemřel 17. srpna 1959 na selhání srdce během dovolené v Cornwallu. Jeho hrob se nachází v Uxbridge u Londýna. 

V roce 2000 byl Kuttelwascher in memoriam povýšen do hodnosti brigádního generála. V roce 2009 mu byla odhalena pamětní deska na jeho rodném domě ve Svatém Kříži. Nyní Poslanecká sněmovna navrhla prezidentu republiky Miloši Zemanovi, aby Karlovi Kuttelwascherovi udělil in memoriam nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu