válkaČeskoslovenskoobjevy

Před 10 lety tragicky zahynul Pavel Grohman, bubeník a textař kapely Chinaski. Předpověděl si smrt?

Před 10 lety tragicky zahynul Pavel Grohman, bubeník a textař kapely Chinaski. Předpověděl si smrt?
Zdroj: archiv HD
+ 1 fotka+ 2 fotky

„Všude se dozvídám, že umřu předčasně,“ zpívá se v jednom z jeho nejslavnějších textů. Bohužel se naplnil. 25. července si připomínáme výročí jeho nešťastné smrti. V roce 2008 se zakládající člen skupiny Chinaski Pavel Grohman zabil na motorce.

Václav Pokorný 25. července 2018

Pavel Grohman, kapelník, bubeník a textař skupiny Chinaski byl široké veřejnosti téměř neznámý. Pro tu se rovnítko s názvem kapely pojilo především se zpěvákem Michalem Malátným. Ale právě Grohman byl tím, kdo zezadu tlačil káru a udával rytmus. Spolupracoval na podobě scény, sháněl sponzory, dotahoval do konce, co bylo třeba. Byl tvrdý k sobě i k ostatním, neuznával, že něco nejde.

„Všechno, co má, si vydřel. Spoustu věcí řeší silou, je despota, mnohdy máme zásadní konflikty. Vybouchne kvůli kravině a nikdo nechápe, co se děje. Za chvíli se zklidní – prostě cholerik.“ Tak na webu líčili svého kapelníka ostatní muzikanti z Chinaski. Jedním dechem však dodali: „Prudí za věci, které zdánlivě nemají opodstatnění. Kapelu to ale žene dopředu. Zjistili jsme díky němu, že spousta z toho, o čem člověk tvrdí, že nejde, prostě jde.“

Víc než po bubenické stránce (spíš dříč než přirozený talent) Grohman vynikal jako textař. Do srdcí posluchačů skupiny Chinaski se nejvíce zapsal texty hitů Klára, Zadarmo nebo 1970. Grohman byl na pozici textaře osobitým autorem, díky čemuž kapela výrazně vybočovala z šedi průměru. Měl jedinečný dar cítit lidovost českého jazyka a najít vhodný poměr mezi písňovou hravostí, posluchačskou chytlavostí a snadným zapamatováním.

Z výrazných Grohmanových textů stojí určitě za připomínku hit Tabáček, v němž jako by si Grohman svou vlastní smrt přivolal, když složil:

„Volané číslo včetně mojí tváře vymažte ze svýho adresáře. Pokuste se tvářit nešťastně, všude se dočítám, že umřu předčasně, čekám konec zatím nic nebolí, život je návykovej a někdy zabíjí.“

Dnes se už asi nikdo nedozví, zda Pavel Grohman tušil svůj blížící se brzký konec, ale možné to s největší pravděpodobností je, protože v jednom ze svých posledních textů, ve slovech k písni Skončili jsme, napsal:

„Skončili jsme dřív, než se podle mýho musí. Mrzí mě to tak, že ani nevíš jak. Samý mínusy a nikde žádný plusy. Zní to jako nějakej trapnej fór, za špatnou zprávou hned následuje horší. Svatý selhali, jó, těm člověk neporučí. Skončili jsme dřív, než jsme začali a je mi jasný, že je to zlý. Život se s tebou nemazlí. Všechny slova jsou zbytečný, nebreč, holky jsou statečný.”

Pavlova předpověď jeho předčasné smrti se naplnila 25. července 2008 při tragické dopravní nehodě, kdy se na motorce srazil s odbočujícím osobním automobilem. Při následném leteckém transportu do nemocnice Pavel Grohman ve věku 38 let zemřel.

Další články

Zavří­t reklamu