válkaČeskoslovenskoobjevy

Přečtěte si příběhy za 5 kultovními filmovými kostýmy

Přečtěte si příběhy za 5 kultovními filmovými kostýmy
Zdroj: dustyoldthing.com

Staly se symboly, podle kterých bezpečně poznáme film, aniž bychom ho dopředu museli vidět. Přečtěte si, jaký příběh stojí za pětkou kultovních filmových kostýmů.

Simona Knotkova 22. listopadu 2017

Rubínové střevíčky (Čaroděj ze země Oz)

Podle knížky měly být kouzelné střevíčky Dorotky, které dostala od Hodné čarodějnice, stříbrné. V té době populární Technicolor ale přál pestrým barvám, a proto si Čaroděje ze země Oz dnes už nedokážeme představit bez kultovních rubínových střevíčků. Pro natáčení bylo vytvořeno několik kusů a variant. Dochovat se mělo ale pouhých pět párů, z nichž jeden sídlí ve washingtonském muzejním komplexu Smithsonian, druhý byl prodán v aukci za více jak 14 milionů korun a třetí byl ukraden z muzea Judy Garland. Dva další existující jsou ztracené.

„Givenchyho“ šaty (Sabrina)

Za kostýmy, kterými Audrey Hepburn uchvacovala ve snímku Sabrina (legendární je hlavně bílá plesová róba bez ramínek s ornamenty), si odnesla Oscara návrhářka Edith Head. Dlouho se však spekulovalo, že za jejich vytvořením ve skutečnosti stál Hubert de Givenchy. Head nakonec v jednom rozhovoru přiznala, že dílo francouzského tvůrce jí bylo inspirací. Hepburn si od něj vybrala své oblíbené modely, které Head podle sebe předělala. Tato slova po její smrti potvrdil i sám Givenchy, který Paramount obvinil z krádeže jeho designu, konkrétně u Sabrininých černých koktejlových šatů.

Róba ze závěsů (Jih proti Severu)

Scarllet O’Hara byla žena, která uměla využít všech dostupných prostředků k dosažení vytyčených cílů. A když si v čase bídy a hladu po skončené občanské válce vzala do hlavy, že vymámí peníze z Rhetta Butlera, musela aktivovat všechny ženské zbraně…, i kdyby to znamenalo, že si na sebe obleče róbu ze závěsů! Ve skutečnosti se jednalo o drahý kousek z dílny návrháře Waltera Plunketta. Před ušitím vystavoval sametovou látku slunci, aby dosáhl zašlého efektu závěsů. V konečném výsledku si toho ale díval kvůli živým technicolorovým barvám nevšimne.

Šatník Kleopatry (Kleopatra)

Také Kleopatra z roku 1963 si odnesla sošku Akademie za nejlepší kostýmy. Filmařům se tak dostalo zadostiučinění, protože právě s kostýmy podstatně přetáhli plánovaný rozpočet. Elizabeth Taylor jich během natáčení vystřídala kolem šedesáti pěti. Za okázalými plášti, zlatými ozdobami hlavy, šperky a flitry stojí americká návrhářka Irene Sharaff.

Bílé šaty Marilyn Monroe (Slaměný vdovec)

Jaký by to byl výčet jedněch z nejlegendárnějších kostýmů bez bílých šatů Marilyn Monroe? Možná vůbec nejikoničtější šaty filmové historie se objevily ve snímku Slaměný vdovec a nesmrtelnou učinily scénu nad mřížkou newyorské podzemky. William Travilla měl pro snímek vyrobit až čtyři kusy s malými odlišnostmi. Také jejich osud je ale nejasný. Zatímco jedny byly vydraženy, jiné skončily v rukou zlodějů.

Další články

Zavří­t reklamu