Josef Rössler-Ořovský (uprostřed) s bratrem Karlem (druhý zleva)

Josef Rössler-Ořovský (uprostřed) s bratrem Karlem (druhý zleva) | zdroj: wikipedia commons


Pražský Václavák byl svědkem prvního sjezdového lyžování v Čechách

TÉMATA: lyže | lyžování | sport | praha | václavské náměstí

user-avatar

Václav Pokorný

5. 01. 2018 | 10:00

Píše se leden roku 1887 a Josef Rössler-Ořovský a jeho bratr Karel obdrží zásilku dvou párů lyží z Norska. Oba tou dobou bydlí v Praze a jako vášniví sportovní nadšenci zahoří touhou lyže ještě téhož dne vyzkoušet. Zrovna napadl sníh i v Praze, a tak volba padla na mírný, ale souvislý svah Václavského náměstí. V noci z 5. na 6. ledna se tak 750 metrů dlouhý Václavák stal za přítomnosti mnoha diváků dějištěm prvních sjezdů na lyžích v Čechách.

Lyžování je dnes pro nás zcela běžnou zimní zábavou. Jinak tomu však bylo ještě koncem 19. století, kdy lyže jako sportovní náčiní v Čechách nikdo neznal. Hlavním průkopníkem tohoto sportu u nás byl Josef Rössler-Ořovský.

Rössler-Ořovský v roce 1881 ve svých 12 letech zakládá se svými přáteli nejprve klub bruslařský. Paradoxní bylo, že v celém tehdejším Rakousku-Uhersku platil pro sportovní činnost mládeže takřka plošný zákaz. Aby poněkud zmátl císařskou policii, sáhl Rössler po pseudonymu Ořovský. Své původní jméno si tak jen trošku počeštil, německé „ross“ je totiž česky „oř“.

Laciný trik mu vyšel, a bruslařský klub pokračuje ve své činnosti. Dne 13. března 1887 tento spolek uspořádal dokonce první atletické závody na území českých zemíJosef Rössler-Ořovský (vpravo) s přáteli na lyžích kolem roku 1905. Zdroj: Národní muzeum

Během téhož roku Rössler-Ořovský píše do Norska se žádostí o ceník bruslí. Název „Bruslařský klub Praha“ chápou Norové jako „Bruslar ski klub“ a ke katalogu bruslí přikládají také nabídku lyží. Josef i jeho bratr Karel jsou z nabídky nadšení a hned objednávají dva páry. Po převzetí zásilky na celnici ještě týž pozdní večer spěchají na zasněžený Václavák. Za přítomnosti mnoha občanů a pražského starosty Ferdinanda Vališe si bratři nasadí lyže u rozestavěné budovy Národního muzea a odtud sjíždí až dolů na Můstek. Václavské náměstí kolem roku 1900.

Ke zviditelnění celé atrakce velmi přispělo i nově zavedené plynové osvětlení celého pražského bulváru. Na podzim roku 1903 Rössler-Ořovský zakládá Svaz lyžařů v Království českém, který byl prvním lyžařským svazem na světě. Od té doby se lyžování u nás stalo oblíbeným sportovním vyžitím, kterému se dnes každoročně věnují miliony Čechů.

user-avatar

Václav Pokorný

5. 01. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu