válkaČeskoslovenskoobjevy

Pražský komorní balet – nevídaný experiment v socialistickém Československu

Pražský komorní balet – nevídaný experiment v socialistickém Československu
Zdroj: ceskatelevize.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Pražský komorní balet Pavla Šmoka, ojedinělý fenomén české komorní baletní tvorby (české ve smyslu spojení choreografie s komorní hudbou českých skladatelů) neměl od svého vzniku v roce 1964 nikdy na růžích ustláno. Přežil normalizaci i porevoluční odstátnění, letos kvůli nedostatku finančních prostředků končí.

Václav Pokorný 23. května 2019

Pražský komorní balet má své počátky v 60. letech 20. století. Soubor Studio Balet Praha (později jen Balet Praha) byl založen roku 1964. U jeho zrodu stáli Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut. Vznik tohoto souboru znamenal velký zlom ve vývoji tehdy ještě československého baletu. Jeho posláním bylo experimentovat a vyzkoušet, co při velkých divadelních domech nebylo možné, dokonce ani myslitelné.

Přes veškeré tehdejší úspěchy a ocenění nezískal soubor stálou podporu a zázemí. Jeho domácí činnost byla omezena na minimum, a tak začal účinkovat převážně v zahraničí.

V letech 1970–1973 přijala většina členů souboru spolu s Pavlem Šmokem angažmá v Basler Theater ve Švýcarsku. Přestože Šmokovi v Basileji nabídli další smlouvu, československý Pragokoncert se rozhodl, že už nadále nebude podepisovat našim umělcům dlouhodobá zahraniční angažmá. Kdo zůstal „venku“, stal se emigrantem. To ale Pavel Šmok nechtěl, a tak se v roce 1973 vrátil. Návrat to byl však trpký – o úspěšného choreografa doma nikdo nestál.

Trvalo dva roky, než se Pavlu Šmokovi povedlo oživit základní ideu Baletu Praha a vystoupit 19. listopadu 1975 v divadle Rokoko s novým tělesem, které si začalo říkat Pražský komorní balet. Tento soubor získal výsadní postavení na domácí scéně a opět vrátil moderní výrazový tanec na pražské jeviště. Až do devadesátých let plnil funkci hlavního progresivního českého baletního tělesa, které bylo často v opozici k oficiálním scénám. Orientoval se na programy složené z kratších moderních děl, často čerpajících inspiraci z českých skladeb. Před rokem 1989 šlo o soubor výjimečný i v širším kontextu takzvaného východního bloku.

Pavel Šmok se svým ansámblem

Pavel Šmok se svým ansámblem

V devadesátých letech neztratil soubor nic ze své tvůrčí atmosféry. Právě pro něj vytvářel své první práce Libor Vaculík nebo Petr Zuska. Soubor měl na repertoáru i několik choreografií Jiřího Kyliána.

Během celé své dosavadní existence bojoval soubor s problematickým ekonomickým zázemím, až v roce 2003 zvolil jistotu a stal se součástí Státní opery Praha, kde se však fakticky „rozpustil“. Pod novým názvem, v němž přibylo jméno zakladatele, se soubor v roce 2007 osamostatnil.

Za dobu své existence získal Pražský komorní balet řadu významných ocenění (Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony, Ceny českého literárního fondu za nejlepší choreografie a další ocenění).

Ač se to zdá neuvěřitelné, tento jedinečný soubor, který obdivovali špičkoví tanečníci, ale i milióny televizních diváků, když pohostinsky vystupoval v recitálech Karla Gotta, stojí dnes na prahu zániku. Podle současné ředitelky souboru Ladislavy Jandové je hlavním důvodem nízká veřejná finanční podpora. “Přestože příslušný ministerský program na podporu profesionálních divadel a orchestrů byl navýšen proti loňskému roku ze 160 milionů korun o 60 milionů, Pražský komorní balet, jako jediný z hodnocených divadelních souborů dostal menší příspěvek než loni,” uvedla ředitelka souboru Ladislava Jandová.

Zánik souboru s dlouhou historií podle Jandové může odvrátit pouze rychlé jednání ministra kultury, navýšení dotace minimálně na deset milionů korun a změna postoje ministerstva k tanečnímu umění. Pokud se tak nestane, Pražský komorní balet ukončí svoji činnost 1. června letošního roku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu