Záběry z filmu Pérák | zdroj: internet


Pražský démon s kovovými pružinami. Superhrdina, nebo sexuální deviant?

TÉMATA: praha | protektorát | film

České dějiny neoplývají mnoha superhrdiny, ale jeden se objevil v době, kdy bylo nejhůř. Za okupace děsil nacisty tajemný muž zvaný Pérák. Měl na nohou totiž pružiny, které mu umožňovaly skákat přes zdi.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2014 | 13:47

Jestli by Pérák skutečná osoba nebo ne, o tom se dodnes vedou spory. Podle pověstí měl muž dlouhý plášť a na nohou pružiny. Pohyboval se v temnotě obrovskými skoky. Skákal na osamělé nacistické hlídky, zabíjel kolaboranty, stal se noční můrou okupačních jednotek a především SS. V Praze přeskočil například Vltavu v jejím nejširším místě, tedy z Baby do Bohnic. Byl vídán na nejrůznějších místech po celé Praze a zasahoval tam, kde bylo potřeba. Doupě prý měl na Libeňském plynojemu, odkud měl skvělý výhled na celou Prahu. To vše o něm říkají legendy.

Pérák a jeho pružiny

Pak je tu však odvrácená strana mince. Podle jiných zdrojů byl Pérák sexuální deviant, který pomocí pružin už před válkou přeskakoval hřbitovní zdi olšanských hřbitovů a znásilňoval ženy. Policie po něm marně pátrala ale s příchodem války se z obyčejného úchyla stal v lidových pověrách bojovník proti nacistům.

Komiksový pérák

Jenže ani to není celá pravda. Podobného hrdinu totiž nemají jen Češi, ale třeba také Britové. Ve viktoriánských legendách se objevuje jistý Spring Heeled Jack tedy Skákající Jack, který má zhruba tytéž charakteristiky, jako Pérák. Jen se vyskytl v legendách o sto let dříve. I v Německu nebo Rusku jsou v legendách podobní skákající hrdinové. Z toho vyplývá, že Pérák byl nejspíše jen výplodem lidské fantazie. Nic na tom nemění ani nejrůznější svědkové, kteří Péráka údajně viděli, nebo s ním dokonce mluvili.

Pérák ve filmu

Pérák se stal také námětem mnoha filmů, knih a komiksů. Známý je poválečný film Pérák a SS v režii Jiřího Trnky a na motivy scénáře Jiřího Brdečky. V současnosti se dokonce natáčí celovečerní film a divadlo Vosto5 hraje už dva roky hru s názvem Pérák – na jménu nezáleží, rozhodují činy.  

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2014 | 13:47

Zavří­t reklamu