válkaČeskoslovenskoobjevy

Pražská vila vraha Židů je na prodej! Za jejím bělostným nátěrem se skrývá temná historie

Pražská vila vraha Židů je na prodej! Za jejím bělostným nátěrem se skrývá temná historie
Zdroj: ExtraStory.cz

Luxusní prvorepublikovou vilu v prestižní vilové čtvrti Ořechovka na Praze 6 nabízí k prodeji pražská realitní kancelář za bezmála 80 milionů korun. Nikde však neuvádí pohnutou historii vily a ani to, že jedním z jejích bývalých nájemníků byl i nechvalně proslulý nacistický pohlavár Adolf Eichmann. Ten v době pražského pobytu organizoval masové deportace Židů do vyhlazovacích táborů.

Jan Kyzlink 1. září 2014
Eichmannova vila na ulici U Laboratoře 22 v Praze

Eichmannova vila na ulici U Laboratoře 22 v Praze

S osudy obyvatel vily na ulici U Laboratoře 22 si osud ironicky pohrál. Její původní majitel a investor, zámožný židovský průmyslník Rudolf Fišer, byl nucen po okupaci Československa se z vily odstěhovat a uvolnit ji pro hlavního organizátora holokaustu Adolfa Eichmanna. Toho po válce vystřídal pražský německý Žid a antifašista Egon Erwin Kisch.

Eichmann se do vily nastěhoval v roce 1939 s celou rodinou – českou manželkou Veronikou a třemi syny. Druhou bytovou jednotku v třípodlažní domě s nimi v té době rovněž obývaly Veroničina sestra Marie a její manžel, kapitán československé armády Karel Lukáš. Ten po válce podepíše lživé prohlášení, že Eichmann zahynul během květnových bojů roku 1945 v Praze.

Adolf Eichmann a jeho žena Veronika, švagrová Marie a švagr Karel Lukáš

Adolf Eichmann a jeho žena Veronika, švagrová Marie a švagr Karel Lukáš

Nikde u vchodu do honosné vily se samozřejmě nedočteme nic o tom, že za jejími zdmi trávil čas kdysi nejhledanější válečný zločinec, kterého Hitler pověřil tzv. konečným řešením židovské otázky. Měl tak na svědomí životy milionů Židů z celé Evropy. Pokud zrovna necestoval po Evropě a neorganizoval masové deportace, hrával si na zahradě za domem se svými syny. Ač sám milujícím otcem, nařídil v roce 1941 v koncentračních táborech vraždit přednostně židovské děti. Byl tím, kdo dospěl k závěru, že nejlepším způsobem likvidace Židů jsou plynové komory.

Adolf Eichmann se synem

Adolf Eichmann se synem

Vilu na Ořechovce v březnu 1945 nejprve opouští Eichmannova manželka s dětmi. Eichmann si balí narychlo kufry až 29. dubna, den před Hitlerovou sebevraždou. Ve vile nechá všechen nábytek.

Interiéry Eichmannovy vily

Interiéry Eichmannovy vily

Pod cizím jménem se ukrývá na rakouském venkově, pak prchá přes Německo do Itálie a odtud do Argentiny, kde nalézá azyl. V roce 1952 za ním do Argentiny přicestuje i jeho manželka a svým synům ho představuje jako bratrance jejich zemřelého otce. Rodina pak spokojeně žije v Argentině až do konce 50. let, než Eichmanna dopadne izraelská tajná služba Mosad a unese ho do Izraele, kde je v roce 1962 za své zločiny popraven.

Interiéry Eichmannovy vily

Interiéry Eichmannovy vily

Do vily v Ořechovce se mezitím vrátili její původní majitelé Fišerovi, ale směli ji užívat jen jako nájemníci obecního majetku. O bytové prostory se navíc museli ke své nelibosti dělit s vdovou po „zuřivém reportéru“ Egonu Erwinu Kischovi, který zemřel v roce 1948. Gizela Kisch ve vile žila až do své smrti a často sem zvala hosty z levicových kruhů a z řad předválečných antifašistů, mezi nimiž nechyběli němečtí spisovatelé a umělci.

Dnes pražská realitka Eichmannovu přepychovou vilu nabízí zejména bohaté ruské klientele. Že by další ironie osudu a paradox dějin?

Další články

Zavří­t reklamu