válkaČeskoslovenskoobjevy

Pražská Štvanice: Ani titul mistrů světa v ledním hokeji nezabránil její demolici

Pražská Štvanice byla nejstarším zimním stadionem ve střední Evropě. Za zvuků Smetanovy Libuše byla slavnostně otevřena 6. listopadu roku 1932. Hostila čtyři mistrovství světa v ledním hokeji. Ani vítězství československého hokejového mužstva v roku 1947 na světovém šampionátu však pražské úředníky neobměkčilo. Po osmdesátileté službě se rozhodli Štvanici zbourat.

Václav Pokorný 6. listopadu 2017

Stadion stával na vltavském ostrově Štvanice, blízko centra Prahy. O jeho výstavbě rozhodují pražští radní po Mistrovství Evropy v ledním hokeji v roce 1929, které českoslovenští reprezentanti vyhráli.

Rada hlavního města Prahy přiděluje pozemek ke stavbě na ostrově Štvanici 15. března 1929. Podobu stadionu navrhuje architekt Josef Fuchs a stavět se začíná o rok a půl později.

Podle projektu architekta Josefa Fuchse

Podle projektu architekta Josefa Fuchse

Chladírenské zařízení dodávají Brněnské strojírny a to je schopno za dvě hodiny vyrobit led o tloušťce 4 centimetry. Stavaři pokračují rychlým tempem a 17. ledna 1931 se v provizorních podmínkách hraje utkání LTC Praha s Manitobou a University Graduates z Kanady, které skončilo výsledkem 0:2. Další den československá hokejová reprezentace v prvním mezistátním utkání proti Kanaďanům uhájí bezgólovou remízu.

Zimní stadion Štvanice byl slavnostně otevřen.

Zimní stadion Štvanice byl slavnostně otevřen.

Dokončením a slavnostním otevřením stadionu se Praha může pochlubit 6. listopadu 1932. Nebyl zasvěcen pouze fanouškům hokeje, ale zabruslit si na něm mohl úplně každý. Vyrostlo zde několik generací krasobruslařů včetně legendární Áji Vrzáňové.

Štvanice postupně hostí čtyři mistrovství světa v ledním hokeji (1933, 1938, 1947 a 1959). Československému reprezentačnímu týmu se daří na všech získat medaili.

Zimní stadion Štvanice v roce 1947

Zimní stadion Štvanice v roce 1947

Do poloviny 50. let se bruslí pod otevřeným nebem. Zastřešení celého stadionu je provedeno až v roce 1956 s pořádáním mistrovství Evropy v basketbalu žen. Ke klubovým utkáním stadion nejprve využívá především LTC Praha, ale v 50. letech již slouží i dalším pěti klubům. A právě výběr z těchto pražských mužstev se zde 11. února 1955 střetl se švédským celkem Leksand IF poprvé před televizními kamerami.

11. února 1955 byl z pražské Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání vybraného mužstva Prahy se švédským celkem Leksand IF.

11. února 1955 byl z pražské Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání vybraného mužstva Prahy se švédským celkem Leksand IF.

V roce 1968 byl stadion opraven, ale jeho jednotlivé části byly v dalších letech pro nedobrý technický stav postupně uzavírány. Po revoluci se stalo nájemcem stadionu občanské sdružení APeX CLUB, které z vlastních zdrojů znovu zprovoznilo stadion, který byl dva roky mimo provoz. V roce 2000 je stavba prohlášena kulturní památkou. Povodeň v letech následujících páchá škody, které občanské sdružení APeX CLUB bez jakékoliv pomoci zvenčí napravuje, a to v rekordně krátkém čase dvou měsíců. V roce 2008 však město vypovědělo nájemci smlouvu bez udání důvodu. Nájemci se soudně bránili, avšak soud platnost výpovědi potvrdil.

Podle posudku hrozilo zřícení konstrukce jako celku, a proto byl stadion i jeho okolí uzavřeny. Je vydáno územního rozhodnutí o nařízení vyklizení stavby. Magistrát jakožto správce městského majetku pak vydává firmě Liga-servis s. r. o. pokyn k demolici. 28. května 2011 se začíná s bouráním, a tak po osmdesátileté službě je tato kulturní památka nenávratně ztracena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu