válkaČeskoslovenskoobjevy

Pražská Kanálka – zaniklá pohádková zahrada, ve které se procházel Mácha i Mozart

Pražská Kanálka – zaniklá pohádková zahrada, ve které se procházel Mácha i Mozart
Zdroj: pamatky.praha.eu
+ 5 fotek+ 6 fotek

Dnes již zaniklá unikátní zahrada Kanálka byla na přelomu 18. a 19. století považována za jeden z vůbec nejzajímavějších a nejhodnotnějších zahradních areálů v Čechách.

Václav Pokorný 26. ledna 2019

Za hranicemi pražských hradeb, kousek od dnešního Václavského náměstí, vznikla na konci 18. století obdivuhodná zahrada zvaná Kanálka. Rozkládala se mezi dnešní Polskou ulicí a Vinohradskou třídou na Vinohradech. Část této zahrady je dnes součástí Riegrových sadů.

Za Koňskou bránou, dnešním Národním muzeem, se od středověku rozkládaly vinice. Jednu z nich vlastnil pražský lékárník a přítel Karla IV., Angello z Florencie. Koncem 18. století ji od něj koupil velmistr svobodných zednářů, hrabě Josef Emanuel Malabaila de Canal. Připojil k nim i sousední usedlost Herzovku a vinice Sixtovku, Andělku, Kocourku, Cikánku a Kuchyňku. Pozemky obehnal zdí a jako vášnivý botanik začal s pomocí známého pražského zahradníka Václava Teisingera budovat přepychovou zahradu.

Hubatý pražský lid jí dal okamžitě přezdívku Kanálka. Zahrada byla dokončena v roce 1791 a od roku 1800 ji hrabě zdarma zpřístupnil pro veřejnost. Tvořilo ji několik dubových a kaštanových alejí, anglický park a kvetoucí terasy. Nechyběly ani exotické rostliny a drobné můstky, stavby a sochy v duchu čínských parčíků. Návštěvníci žasli nad voliérami s domácím a cizokrajným ptactvem a domkem s opicí. Lákalo je i malé bludiště nebo umělé jezírko s miniaturním ostrůvkem posázeným stromy.

Lidé si však nedokázali zahrady vážit, a tak byl hrabě později nucen kvůli poškozování regulovat přístup vstupenkami. V zahradě to žilo a hraběti Canalovi nešlo jen o úchvatnou podívanou. Jako nadšený vědec, prezident Královské české společnosti nauk, zde nechal vysadit sad se spoustou ovocných stromů, jen různých odrůd jabloní bylo na osm set. Ve sklenících kvetly tropické rostliny a přední čeští botanikové zde pravidelně vystupovali na veřejných přednáškách. V zahradě se také šlechtily nové plodiny: tehdy ještě málo rozšířené brambory, ale i vojtěška, jetel a cukrová řepa. Kanálku uzavíral hospodářský dvůr, kde se poprvé v Čechách chovaly švýcarské krávy a drůbež.

V reprezentačních prostorách se konaly proslulé večerní slavnosti, které lákaly významné osobnosti z tuzemska i zahraničí. Jedním z hostů byl rakouský císař František I. (1768–1835), z dalších jmenujme třeba amerického spisovatele a diplomata Washingtona Irvinga či skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Z českých obrozenců do zahrady chodíval Josef Kajetán Tyl nebo Karel Hynek Mácha.

Do zahrady ale nesměli Židé. Jinak osvícený hrabě je neměl v lásce. U vstupu nechal vyvěsit tabulku s nápisem: „Židům a psům vstup zakázán“. Po úmrtí hraběte Canala jeho jediná dcera a dědička krátce nato prodává celý areál hraběti Buquoyovi a ten po třech letech německému bankéři Zdekauerovi.

Neobyčejně rychle narůstající věhlas a všeobecný obdiv Kanálky však trval jen několik desetiletí. Ve druhé polovině 19. století začala pozvolna upadat a jen krátce po stoletém výročí jejího založení byla rozparcelována a z velké části zastavěna. Místo Kanálky zde vznikly Riegerovy sady a na kdysi opravdu velkou a dosti známou zahradu dnes vzpomíná již jen název ulice U Kanálky.

Asi nejnápadnějším reliktem z časů zaniklé Kanálky je zahradní hospůdka v Riegrových sadech, které místní neřeknou jinak než Mlíkárna. Po roce 2002 se pozdně klasicistní stavba dočkala rekonstrukce, a to dokonce podle původních plánů. Méně už se ví, že v sousedství Mlíkárny se nachází Ptačí obelisk, další zbytek Canalovy zahrady.

Další články

Zavří­t reklamu