válkaČeskoslovenskoobjevy

Právník se u soudu sám zastřelil, když se snažil dokázat nevinu mandanta

Právník se u soudu sám zastřelil, když se snažil dokázat nevinu mandanta
Zdroj: Wikimedia Commons

Je to neuvěřitelný případ, jakých nemá soudní historie mnoho. Clement Vallandigham se rozhodl demonstrovat situaci, při které mělo dojít k vraždě, a sám se při tom omylem zastřelil. Jeho obhajoba ale díky tomu slavila úspěch.

Tomáš Chalupa 26. listopadu 2021

Vallandigham byl americký politik a právník, který byl v Republikánské straně za dob občanské války doslova černou vránou. Původem byl z jihu, na otroctví měl jiný názor než většina strany, odmítal také válku a byl členem tajného spolku Rytíři zlatého kruhu (později přejmenovaného na Syny svobody). Z mnoha důvodů byl oblíben také Jižany, tedy nepřáteli Severu.

V roce 1863 vedl v Ohiu plamennou řeč proti válce a také vládě. Tím si moc sympatií na severu nezískal, dostal dokonce od tisku přezdívku nejnenáviděnější muž na severu. Za sympatie s nepřítelem byl dokonce uvězněn vojenskými úřady. Trest vězení mu prezident Lincoln zrušil, místo toho jej poslal do vyhnanství za hranice Konfederace, tedy do prostředí, které mu podle jeho kritiků bylo bližší než Sever.

Následovalo mnoho peripetií, při kterých Vallandigham putoval do Kanady, vrátil se tajně do Ohia, neúspěšně kandidoval a nakonec se zastřelil. Ovšem nikoliv záměrně, ale omylem. Před soudem totiž jako právník zastupoval Thomase McGegena. Ten byl obviněn z vraždy, ke které mělo dojít při hospodské bitce v Hamiltonu v Ohiu. Vallandigham se snažil dokázat, že zastřelený muž se střelil sám. V přestřelce tasil svůj revolver zrovna ve chvíli, kdy se stavěl na nohy z polohy klečmo. Podle něj při tomto pohybu došlo k výstřelu a následné smrti, což demonstroval přímo před soudem. Celý problém byl v tom, že svou zbraň považoval za nenabitou, což nebyla pravda. Před šokovaným soudem se střelil do břicha. To bylo smrtelné zranění, kterému o pár dní později podlehl, nicméně malou útěchou pro Vallandighama bylo, že soud jeho argument přijal a McGehena osvobodil v plném rozsahu. Na svobodě pobyl čtyři roky, než byl zastřelen v přestřelce v jednom saloonu. Vallandigham je zřejmě jediným advokátem, který pro osvobození svého klienta obětoval vlastní život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu