válkaČeskoslovenskoobjevy

Právník chtěl dokázat, že okna mrakodrapu jsou nerozbitná. Stálo ho to život

Právník chtěl dokázat, že okna mrakodrapu jsou nerozbitná. Stálo ho to život
Zdroj: allthatsinteresting.com

Darwinova cena je ironické ocenění pro lidi, kteří svým hloupým jednáním přišli o život. Mezi její "držitele" se v roce 1993 zařadil Kanaďan Garry Hoy, který vypadl oknem výškové budovy.

Simona Knotkova 23. dubna 2020

Garry Hoy (1955–1993) byl uznávaný kanadský právník, který pracoval pro firmu Holden Day Wilson v Torontu. V mrakodrapu Toronto-Dominion Centre často pořádal exkurze pro skupinku stážistů. Jeho oblíbeným kouskem byla demonstrace nerozbitnosti oken na budově, kterou prokazoval jednoduše tak, že se vrhl na sklo. Mnohokrát se mu tento trik k všeobecnému veselí přítomných povedl. K osudnému nezdaru došlo 9. července 1993.

Toho dne Hoy provázel mrakodrapem další studenty. Aby dokázal nerozbitnost oken, jako již několikrát v minulosti se rozeběhl proti sklu. Tentokrát však bylo něco jinak. Namísto toho, aby se osmatřicetiletý právník odrazil zpátky od okna, vypadl i se skleněnou výplní z 24. podlaží na ulici. Neexistovala šance, že by pád přežil. Jak později odhalilo policejní vyšetřování, na vině nebylo rozbité sklo, ale okenní rám, který se použitou silou uvolnil a zavinil smrtelný incident.

„Byla to naprosto nešťastná nehoda. Je pro mě záhadou, jak může člověk važící sedmdesát dva kilo proletět oknem mrakodrapu. Takové okno mám i ve své kanceláři, ani se neotevírá,“ vyjádřil se k události Hoyův kolega Peter Lauwers.

Strukturální inženýr Bob Greer jeho slovům v tisku odporoval: „Nevím o žádném stavebním předpisu ve světě, který by měl umožnit dvaasedmdesátikilovému muži, aby se rozběhl proti sklu, a ono to vydrželo.“

Ať už byla na vině technika, či lidský faktor, skutečností bylo, že Holden Day Wilson ztratili jednoho ze svých zaměstnanců, což přispělo k pozvolnému konci celé firmy. Muž po sobě nezanechal žádné děti a s manželkou žil v té době odděleně.

„Byl to mazaný právník, jeho smrt zdrtila celou jeho rodinu, přátele a kolegy. V naší firmě byl zářivým světlem, velkorysá osoba, které záleželo na ostatních,“ řekl o něm Lauwers. Přizvukoval mu další kolega Hugh Kelly: „Byl to vynikající právník a jeden z nejpříjemnějších lidí, jaké jsem kdy poznal. Velice mi bude chybět.“

Incident inspiroval tvůrce filmu Darwinovy ceny (2006).

Další články

Zavří­t reklamu