Pravěký Cynarctus wangi byl sice drtič kostí, ale především vegetarián.

Pravěký Cynarctus wangi byl sice drtič kostí, ale především vegetarián. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Pravěký pes zvaný drtič kostí byl nejspíš vegetarián

TÉMATA: zvířata | pravěk | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2016 | 09:00

Když se v Marylandu našly fosilní ostatky psa z doby před dvanácti miliony lety, vědci se shodovali, že jde o masožravou šelmu. Dokonce se mu dostalo přezdívky bone crusher, tedy drtič kostí. Jenže pravda je trochu jiná.

Cynarctus wangi, jak se tvor nazývá latinsky, byl totiž nejspíš vegetarián. Nebyl to pes, ale spíše příbuzný hyen nebo kojotů, a jeho strava byla pestrá, zahrnovala sice i maso, ale její převážnou část tvořily rostliny. Přišli na to vědci z Pensylvánské univerzity, kteří ostatky psa zkoumali.

Jméno bone crusher neboli drtič kostí mu ale přesto náleží právem, protože síla jeho čelistí skutečně byla schopná rozdrtit kost. Životní styl tohoto tvora se podobal spíše malému medvědu než vlku nebo psovi. Druh tohoto psa byl před 30 miliony let rozšířen po celé severní Americe. Vyhynuli právě díky konkurenci lišek, kojotů a hyen, které byly mnohem úspěšnější v získávání potravy. Příroda opět ukazuje, že umí být rozmanitá a že ne všechno, co vypadá jako šelma, musí být nutně nebezpečný predátor. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu