Figurka panenky nalezená v hrobě dítěte je stará 4500 let.

Figurka panenky nalezená v hrobě dítěte je stará 4500 let. | zdroj: ancientpages.com


Pravěká panenka a mýtické zvíře: 4 500 let staré hračky objeveny na Sibiři

TÉMATA: archeologie | nálezy | sibiř | doba bronzová

user-avatar

Yvonne K.

6. 02. 2018 | 08:30

Dvě pozoruhodné starodávné hračky objevili ruští archeologové v dětském hrobě na Sibiři. Pocházejí z doby bronzové a jejich tvůrci byl lid takzvané okuněvské kultury – jihosibiřské etnické skupiny, považované za předky severoamerických indiánů. Jde o jedny z nejstarších dosud nalezených hraček na světě.

Hračky byly nalezeny na pohřebišti Itkol II v Chakaské republice v jižní Sibiři. Podle archeologa Andreje Poljakova z Institutu historie hmotné kultury v Petrohradě má panenka “pečlivě opracované rysy obličeje” a je zhotovena z mastku, měkkého kamene, jenž je na omak mastný. Z tohoto minerálu například Inuité vyráběli lampy, nádoby na vaření i ozdoby. V Číně se mastek používá pro výrobu uměleckých předmětů, které jsou ve světě velmi ceněny. Hračka se zvířecí hlavou

Figurka zvířete je vyrobena z parohu nebo rohu. Není jasné, jaký druh živočicha vlastně představuje. Mohlo jít o mýtického tvora.

Obě hračky byly vyrobeny z organického materiálu, a časem se proto opotřebovávaly.

Jak Poljakov upozorňuje, předměty byly nalezeny v hrobě obyčejného dítěte, nikoli v hrobce elity. Antropomorfní kamenné sloupy o výšce několika metrů jsou nejznámější památkou připisovanou okuněvské kultuře.

Vědci dnes dávají tajemnou starodávnou okuněvskou kulturu do spojitosti s domorodými Američany. Podle některých odborníků to byli předkové Okuněvů, kdo osídlili Ameriku zhruba před 12 600 lety. Dostali se tam po úzkém pásu ledem pokryté pevniny, který se v poslední době ledové nacházel v místě dnešního Beringova průlivu.

Pokud jde o bohatství a rozmanitost pravěkého umění, je okuněvská kultura na celé Sibiři bezkonkureční. Její nositelé zřejmě pocházeli  z oblastí dnešního Kazachstánu.

Je toho ještě mnoho, co se můžeme o okuněvské kultuře dozvědět, a další nálezy nepochybně osvětlí život a zvyky těchto dávných lidí.

 

user-avatar

Yvonne K.

6. 02. 2018 | 08:30

Zavří­t reklamu