Kolo ve skutečnosti nepatřilo padlému vojákovi, ale osmiletému klukovi.

Kolo ve skutečnosti nepatřilo padlému vojákovi, ale osmiletému klukovi. | zdroj: thevintagenews.com


Pravda o kole vrostlém do stromu ukazuje, že nesmyslů je plný internet

TÉMATA: příběhy | lidé

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 05. 2016 | 11:00

Kolo vrostlé do stromu a kolem něj příběh. Prý ho na ostrově Vashon uvázal americký mladík těsně předtím, než v roce 1914 narukoval na frontu. Nikdy se z bojů nevrátil a rodiče kolo nechali navždy u stromu jako památník. Jenže bohužel, pravda je úplně jiná.

Kolo nepatřilo americkému vojákovi rukujícímu v roce 1914 na frontu už z toho důvodu, že USA se zapojily do první světové války až v roce 1917. Také je důležité, že kolo vůbec nepochází z roku 1914, ale až z padesátých let. Nejezdil na něm tedy ani voják ze druhé světové války. Vozil se na něm osmiletý kluk Don Puz. Tady je jeho příběh, jak jej zachytil deník Seattle Times. 

Donův táta zahynul při požáru domu v roce 1954. Obyvatelé ostrova Vashon uspořádali sbírku pro vdovu a jejích pět dětí. Tak se k Donovi dostalo i nevzhledné staré kolo. Nikdy ho neměl rád, špatně se na něm jezdilo a vůbec se mu nelíbilo. Jednou si hrál s dětmi v oblasti zvané Swamp Food, plné mokřadů a bažin. Kolo tam jednoduše zapomněl, a jelikož byl rád, že se ho zbavil, nechal ho tam. Když zavítal v roce 1995 na ostrov, aby tu navštívil svou sestru, náhodou kolo objevil. To je moje kolo, vykřikl hned poté, co ho spatřil. Tím to pro něj celé skončilo, ke kolu neměl žádný vztah a rozhodně se nad ním nedojímal. To udělal až hoax na internetu, který ze zapomenutého kola vytvořil pomník padlému vojákovi z první světové války. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 05. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu