válkaČeskoslovenskoobjevy

Pravda o globálním oteplování je zaznamenávána stovky let francouzským vinařstvím

Pravda o globálním oteplování je zaznamenávána stovky let francouzským vinařstvím
Zdroj: iflscience.com

In vino veritas neboli ve víně je pravda, je staré latinské rčení. A platí i co se týče debat o globálním oteplování. V záznamech starého vinařství se nacházejí data, která mluví jasně.

Tomáš Chalupa 2. října 2019

V Burgundsku se pěstuje vyhlášené víno už od dob středověku. A víno tam berou smrtelně vážně, dokonce tak, že po 664 let si vedou záznamy o každoroční sklizni. Nejen o jejím množství, ale také termínu, kdy začala. Dr. Thomas Labbé se rozhodl tyto záznamy detailně prozkoumat. Našel první záznamy o sklizni z roku 1354, kdy zuřila stoletá válka. A další následovaly každý rok. Zajímavé bylo, že po více než 600 let sklizeň hroznů začínala vždy 28. září. Dřívější data se objevovala naprosto výjimečně. Jenže pak, v roce 1988, se datum sklizně posunulo na 15. září a od té doby se nezměnilo. Znamená to jediné, muselo být dlouhodobě mnohem teplejší počasí, protože to je určující pro sklizeň burgundského vína. Změnilo se podnebí, a proto vinaři začali sklízet víno dříve.

Podle Labbého je jasné, že změny nastaly právě v 80. letech a vinaři na ně reagovali. Je to zcela jasný důkaz, že právě v tomto období se začalo poprvé projevovat globální oteplování.

„Charakter podnebí následujících třiceti let snad už musí být jasný každému,“ říká Labbé.

Místo sofistikovaných vědeckých diskusí tu jsou jasná data vinařů, kteří neřešili globální klima, ale jen se snažili sklidit své víno včas a za ideálních teplotních podmínek. Výsledek je ale zobecnitelný a jasně dokládá intenzitu globálního oteplování. Navíc podobné záznamy nemají jen v Burgundsku, ale třeba také v Japonsku, kde se každoročně koná tradiční festival kvetoucích třešní. Záznamy o jeho konání jsou dokonce ještě starší než záznamy burgundských vinařů. Festival se koná na jaře a i zde se dá vypozorovat změna, protože od osmdesátých let kvetou třešně v Japonsku dříve, a tudíž se také dříve koná festival. Zkrátka důkazů je všude plno, jen je třeba mít oči otevřené.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu