válkaČeskoslovenskoobjevy

Prastaří mikrobi žijí, ale nedýchají

Prastaří mikrobi žijí, ale nedýchají
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 8 fotek+ 9 fotek

Pod zemským povrchem se nacházejí rozličné druhy tvorů. Jde o mikroby, kteří jsou na naší planetě už miliardy let. Vědci o nich zjistili zajímavé informace, třeba to, že vůbec nedýchají.

Tomáš Chalupa 26. května 2021

V prvních dvou miliardách let existence naší planety neměla Země žádný kyslík. Když se konečně objevil, ne všechny formy života se na jeho existenci adaptovaly. Právě mikrobi byli tou skupinou, která se naopak začala stahovat do oblastí, kde se vyskytovalo méně kyslíku. Patřily mezi ně dvě velké skupiny mikrobů Patescibacteria a DPANN, které žijí pod povrchem a nepotřebují k životu kyslík.

Patescibacteria jsou bakterie, zatímco DPANN jsou archea, prokaryotické jednobuněčné organismy. Oba druhy mají velmi jednoduchý genetický kód, a jak už bylo řečeno, nedýchají. Vědci se proto domnívali, že tito mikrobi byli závislí na jiných organismech, se kterými by interagovali, a mohli tak existovat. Nyní ale vědci změnili názor a podle všeho tito mikrobi ke svému životu nepotřebují ani kyslík, ani jiné organismy. Jde o zcela nezávislé jednotky.

„Jsou to fascinující příklady z raných časů evoluce na Zemi,“ říká mikrobiolog Ramunas Stepanauskas. Podle něj jsou tyto mikrobi pozůstatky skupiny, která žila na Zemi před miliardou let.

Thumbnail # Spící mikrobi se probudili po 100 milionech let
Mohlo by Vás zajímat:

Spící mikrobi se probudili po 100 milionech let

Nová studie těchto mikrobů analyzovala exempláře sebrané ze 46 míst po celém světě. Někteří pocházeli z tepelných zřídel na dně Středozemního moře, jiní z hydrotermálních pramenů v Pacifiku a další ze zlatých dolů v Jihoafrické republice. „Z výzkumu těchto vzorků se jeví pravděpodobné, že Patescibacteria a DPANN nežijí jako symbionti s jinými organismy,“ dodává Stepanauskas.

Thumbnail # Tajemná mikrobiální temná hmota dominuje naší planetě
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemná mikrobiální temná hmota dominuje naší planetě

Na řadu tak přichází například proces fermentace, což je jeden ze způsobů, jak získat energii bez použití kyslíku. Je to sice méně efektivní než dýchání, ale mnoho druhů anaerobních mikrobů tento způsob používá. Ale ani fermentace se zatím nezdá jako pravděpodobný způsob, a tyto dvě skupiny zatím vrtají vědcům v hlavě, protože na jejich způsob získávání energie stále nemohou přijít.

„Zcela jistě nedýchají, nikdy se to nenaučili, ani nepoužívají fermentaci, ale mají nějaký jiný způsob, jak získávají energii,“ uzavírá Stepanauskas. Na vědce, jak už to tak bývá, čeká ještě dost práce, aby zjistili, jak to tito jednobuněční tvorové vlastně dělají.

Další články

Zavří­t reklamu