válkaČeskoslovenskoobjevy

Prastaré peruánské město děsí svými maskovanými sochami

Prastaré peruánské město děsí svými maskovanými sochami
Zdroj: thevintagenews.com

Chan-Chan bylo největší město v předkolumbovské Americe. V 15. století ho Inkové zcela zničili. Od těch dob byly ruiny města nedotčeny, tedy až do poměrně nedávné doby. Do Chan-Chanu přišli vědci a objevili mnoho zajímavého. Mimo jiné i děsivé sochy v maskách.

Tomáš Chalupa 10. prosince 2018

Ulička se sochami je stará nejméně 750 let. K jejich objevení se vyjádřil i peruánský ministr kultury, který se nechal slyšet, že jde nejspíše o prastaré sochy z předkolumbovské éry a spadají do období, kde v Peru existovala říše Chimu.

Tato říše existovala mezi lety 900 a 1470 našeho letopočtu. Tehdy dobyli město Inkové, vyplenili jej a zničili. Objevené sochy jsou ze dřeva a jejich masky jsou vyrobeny z jílu. Každá ze soch má něco málo přes půl metru na výšku. Některé třímají v rukou žezlo nebo štít. Vědci se domnívají, že každá ze soch znázorňuje jiný antropomorfický typ člověka.

„Je to důležitý nález pro své stáří a také úroveň dekorace. Myslíme si, že jsou nejspíše nějakými strážci. Mohli patřit do středního období Chan-Chanu, někam mezi roky 1100 a 1300,“ říká Patricie Balbuena z ministerstva kultury.

Před příchodem Inků měl Chan-Chan 60 tisíc obyvatel a stálo v něm na 10 tisíc budov. V Jižní Americe neexistovalo město, které by bylo stejně velké. Přesto i tato megalopole byla dobyta Inky. Podrobný archeologický průzkum města začal až loni a měl by trvat do roku 2020.

V polovině tohoto roku byl nedaleko Chan-Chanu objeven masový hrob, ve kterém se nacházelo na 140 dětí a 200 mláďat lam. Šlo nejspíše o oběti krvavých náboženských rituálů. Tyto byly praktikovány u Mayů, Inků i Aztéků, ale vědělo se jen velmi málo o tom, že se provozovaly i v říši Chimu. Dá se očekávat, že další archeologické nálezy v oblasti Chan-Chanu budou následovat a přinesou ještě zajímavější poznatky o této pradávné a málo probádané říši.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu