válkaČeskoslovenskoobjevy

Prastará obří termitiště jsou vidět až z vesmíru

Prastará obří termitiště jsou vidět až z vesmíru
Zdroj: news.com.au

Debatuje se o tom, co vše je vlastně z vesmíru vidět. Pyramidy? Čínská zeď? Ostrov z odpadků uprostřed oceánu? Vedle těchto lidských výtvorů je z oběžné dráhy nepochybně vidět i výtvor přírodní – prastará gigantická termitiště.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2018

Termitiště jsou vidět z vesmíru i na mapách aplikace Google Earth. Jsou tak gigantická, že je těžké uvěřit, že je postavil malý hmyz. Jde o labyrint 200 milionů propojených termitích mohyl v Brazílii. Termiti je zde stavěli 4 tisíce let. Byly skryty pod vysokou vegetací a nikdo o nich nevěděl. Dohromady by termitiště, z nichž mnohá jsou stále obývaná, obsáhly plochu jako Velká Británie. Jde o největší dílo, které vytvořil někdo jiný než člověk.

Stephen Martin a tým vědců z univerzity z Manchasteru se pustil do intenzivního průzkumu a studia obřího termitiště. Podle Martina množství zeminy použité na stavbu termitiště odpovídá asi 4000 velkým pyramidám v Gíze. „Je to nejvíce extenzivní případ bioinženýrského snažení v říši zvířat v historii,“ říká Martin. Vědce nejvíce překvapuje jejich stáří, mnohé části jsou staré tři až čtyři tisíce let.

O existenci termitiště by se vědci nikdy nedozvěděli, pokud by nedocházelo v Brazílii k masivnímu kácení deštných pralesů. Teprve poté, co byly některé oblasti vykáceny, vědci zjistili, co se pod příkrovem korun stromů nachází. Spletité labyrinty chodeb jsou termití megalopole. Termiti si do nich stahují listy a potravu z okolí a mohou ji pak v klidu konzumovat v útrobách svého obřího města.

Další články

Zavří­t reklamu