válkaČeskoslovenskoobjevy

Pramínek vlasů Abrahama Lincolna vydražili za 81 000 dolarů

Pramínek vlasů Abrahama Lincolna vydražili za 81 000 dolarů
Zdroj: Profimedia
+ 10 fotek+ 11 fotek

Pramínek vlasů a telegram zamazaný od krve. To vše se dražilo v bostonské aukční síni RR Auction a celý set byl vydražen za 81 tisíc dolarů. Důvod je prostý. Vše patřilo prvnímu americkému prezidentovi Abrahamu Lincolnovi.

Tomáš Chalupa 17. června 2021

Pramínek vlasů byl prezidentovi ustřižen až při posmrtném ohledání, které proběhlo krátce po tom, co Lincolna zastřelil v divadle John Wilkes Booth. Vlasy byly předány dr. Lymanu Beecher Toddovi, který byl bratrancem první dámy Mary Todd Lincolnové. Todd ale v tu chvíli neměl nic, do čeho by pramínek vlasů uložil, a tak jej zabalil do telegramu, který poslalo Ministerstvo války. Byla v něm informace, že prezident byl zastřelen.

Thumbnail # Abraham Lincoln založil tajnou službu ve stejný den, kdy byl zavražděn
Mohlo by Vás zajímat:

Abraham Lincoln založil tajnou službu ve stejný den, kdy byl zavražděn

Todd zabalil vlasy do telegramu a na papír z druhé strany napsal Vlasy A. Lincolna. Telegram byl ušpiněn od prezidentovy krve. RR Auction pečlivě ověřila pravost dokumentu i vlasů. Pravost byla nade vší pochybnost prokázána, což byla podmínka pro úspěšnou aukci. Proč byly vlastně vlasy svěřeny právě Toddovi?

Todd byl více než jen bratranec prezidentovy manželky. S prezidentem se znal od jeho návštěvy Lexingtonu, kde dělal poštmistra. Byl shodou okolností také u jeho smrtelného lože. U toho naopak nebyla prezidentova manželka, protože jí vykázali z místnosti. Prezident zemřel v pokoji hotelu Petersen House a právě tam mu byl i odstřižen pramínek vlasů. Todd pak doprovázel tělo prezidenta do Bílého domu a také byl přítomen jeho pohřbu na hřbitově ve Springfieldu. Rodina Toddova měla tuto historickou památku ve svém držení až do roku 1945. Tehdy o tom, že vlasy má, informoval dopisem Toddův syn James A. Todd.

Další předměty, které prokazatelně patřily prezidentu Lincolnovi, jdou do dražby 7. října. Budou mezi nimi některé důležité signované dokumenty, například dopis senátoru Sumnerovi.

Další články

Zavří­t reklamu