válkaČeskoslovenskoobjevy

Praha má prý nejkrásnější knihovnu na světě

Praha má prý nejkrásnější knihovnu na světě
Zdroj: boredpanda.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Alespoň čtenáři amerického serveru www.boredpanda.com, který se specializuje na špičkové fotografie a ilustrace, si to určitě myslí. V soutěži, která měla nejkrásnější knihovnu určit, dali přednost pražskému baroknímu skvostu před knihovnami v Dublinu, Riu, rakouském Admontu nebo třeba francouzskou národní knihovnou v Paříži.

Kateřina A. 3. ledna 2016

Pražské Klementinum, kde dnes sídlí česká Národní knihovna, je prý tou nejkrásnější knihovnou na světě. Klementinum, vybudované na ploše dvou hektarů, je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. Barokní výstavba byla ukončena v roce 1726 a podílelo se na ní mnoho významných italských a českých architektů a umělců. Poprvé byla otevřena v roce 1772 jako jezuitská kolej a dodnes je ukázkou nádherné barokní architektury. Je největší a zároveň jednou z nejstarších českých veřejných knihoven. Celkem uchovává a zpřístupňuje více než 6 milionů dokumentů s ročním přírůstkem 70 000 titulů.

Nejstarší dokumenty, které se v knihovně nacházejí, jsou řecké papyry, pocházející z prvního století našeho letopočtu. Nejdelším dokumentem je rotulus ze čtrnáctého století, který měří více než deset metrů. Oproti tomu nejtěžší knihou klementinské sbírky je Lobkovický graduál, který váží více než sedmdesát kilogramů. Výjimečným unikátem je Kodex vyšehradský. Tento nejcennější dokument klementinské sbírky dosahuje nevyčíslitelné hodnoty, která je odhadována na miliardu korun.

Prohlédněte si fotografie a jistě nám dáte za pravdu, že patří k místům, která se vyplatí při návštěvě Prahy navštívit.

Další články

Zavří­t reklamu